Stavba domu svépomocí

Důležité je nepodcenit výběr řemeslníka!

4. září 2014 v 7:39 | surpan
O tom, že mnoho řemeslníků svou práci nejenže neumí, ale udělá ji hůř, než nezkušený stavitel, se dočteme na internetu na každém kroku. Správná volba takového pracanta přitom může být zásadní. Hlavně když si řemeslník trvá na tom, že chce za odfláknutou práci v plné výši zaplatit.

Všechny fotografie a jak jsem to pak sám opravil zde: fušerský obklad řemeslníkem


Průkazy energetické náročnosti budovy - kdy a proč?

11. března 2014 v 20:53 | surpan
PENB - Průkaz energetické náročnosti budovy je dle zákona 406/2000 Sb. od roku 2009 potřeba nechat si zpracovat při výstavbě všech nových budov a větších změnách dokončených staveb. Od 1.1.2013 novela zákona zavádí povinnost předkládání průkazu PENB i při prodeji a pronájmu budovy.

Takovýto energetický průkaz může zpracovat pouze osoba oprávněná dle § 10 zákona č. 406/2000 Sb., což je osoba autorizovaná dle zvláštního předpisu.

Tento průkaz tedy je třeba zpracovat při každé výstavbě rodinného domu. Nabídka zpracování je široká, ceny se velmi liší, je tedy dobré brát zřetel na kvalitu a cenu zpracovatele.

Za sebe mohu doporučit firmu, která PENB zpracovává levně a kvalitně, možnost i expresního zpracování energetického štítku - www.energeticky-stitek-levne.cz

Led žárovky - zkušenosti z praxe

28. října 2013 v 18:37 | surpan
Všude bliká reklama na skvělé LED žárovky, tak jsem při stěhování neodolal a celý byt jsem vybavil právě těmito velmi úspornými žárovkami. Abych neprohloupil, nakoupil jsem je v různých obchodech, protože každá měla být trochu jiná. A to od velikosti závitu přes rozdílnou svítivost. A taky abych ověřil kvalitu různých značek.

Dnes odešla další, takzvaná LED bodovka.


Celý článek nově zde: Vlastní zkušenosti s LED žárovkama

Myslet předem se vyplácí

15. října 2013 v 18:49 | surpan
Momentálně bydlím v pronajatém bytě a zjistil jsem, jak je velmi důležíté vše dokonale promyslet, než začnete realizovat jakoukoliv stavbu nebo rekonstrukci.

Začíná to super hyper skvělými designovými umyvadly, které sice vypadají úžasně, ale protože mají "odkládací plochu" vzadu u zdi zcela rovnou bez posraních výstupků, tak při každém odběru mýdla, nebo načepování si mýdla zůstane trocha vody na této ploše, a jak ji je tam víc, samozřejmě teče pod umyvadlo na zem. Takže budete pořád vytírat.

Druhá super věc je nedomyslet odvod vodních par a zápachů z koupelen a záchodů. Mám opravdu zajímavý elektrický větrák s trubkou nad střechu. Na tom by nebylo nic divného, ale páry samozřejmě kondenzují a občas se spustí krásný vodopád z větráku na wc, v koupelně, ale i z digestoře. Tady přesně nevím, jak proti tomu bojovat, ale určitě pohled a nepodcenit.

Jako poslední si nechávám perličku. Jedná se o vanu, která má super vodní baterii, kde se otvorem v horní části vany zasouvá hadice od sprchové hlavice do vnitra vany. Super věc, nikde nečouhá po sprchování hadice. Ale jen do doby, než budete potřebovat výměnu hadice, která samozřejmě nevydrží věčně. Nejen, že mi hadice upadla od hlavice a zasunula se pod vanu a trocha vody je pod vanou, kde se nikdo nedostane, ale aby šla tato supr moderní věc vyměnit, je nutné vanu odřezat, vyjmou, udělat úpravy a teprve pak ji zase usadit zpět a zaizolovat tmelem.

Takže bacha na super elegantní vymoženosti do nových obydlí, můžou způsobit dost nepříjemností.

Stavba domu svépomocí - cena

1. října 2013 v 14:27 | surpan
Každý, kdo chce svůj sen si postavit sám dům, musí vědět, alespoň přibližně, na kolik jej dům přijde. Protože se každý dům liší, každý je schopen zajistit si jiné matriály, nebo přiložit ruku k dílu u jiné práce, docela bych ocenil v komentářích Vaše informace, když jste stavěli domek pár základních údajů a to především:

- cena a typ domu
- jaké práce jste si dělali sami
- z čeho je domek postaven
- je v ceně i pozemek, případně kolik stál
- rok výstavby
- podlahová plocha domu
- případně dílčí ceny za části domu
- další důležité informce
 
 

Reklama