Skalky a skalničky

Ohlušující ticho zahradního relaxu

11. března 2014 v 20:40 | surpan
Dianthus barbatus - nic neříkající latinský název krásně kvetoucí rostliny, která dosahuje výšky cca 50 cm a hodí se svým zbarvením květů do jakékoliv zahrady, kde barvy hrají důležitou roli. V překladu z latiny nese název hvozdík bradatý, šlechtěním bylo dosaženo velkého počtu odrůd.


Rozmnožování probíhá semeny, jedná se o dvouletku.
Přírodní fantazie na zahradě

2. března 2014 v 19:46 | surpan
Zahrada by měla být přírodním koutkem, kam člověk může utéct od uspěchaného stylu života a odpočinout si, třeba i fyzickou prací od psychického vyčerpání.


Další krásné skalničky naleznete na novém blogu: Krásné skalničky, co Vás potěší

Netřesk místo bleskosvodu?

2. března 2014 v 18:44 | surpan
Netřesk patří mezi velmi zajímavé skalničky, které vydrží téměř všechno. Není vůbec náročný, dokáže si vzít živiny a vodu z malých trhlinek ve skále a rozhodně by neměl chybět v žádné skalce.


Další druhy netřesků, které mohou zdobit Vaší skalku naleznete v celém článku na novém místě: Netřesky na skalce

Pěkné fotky ze zahrady a skalky

2. března 2014 v 16:09 | surpan
Jaro se blíží a plno z nás se těší na zahrádku, sekání trávy, plení záhonů. Pro některé otrava, pro mě koníček. Když byl dřív čas, trávil jsem na zahradě klidně celý den. Klid, slunce, plno barev po šedivé zimě taky nějak zlepší náladu.

Další fotografie především skalky a skalniček na novém blogu: Skalky a skalničky

Vybral jsem několik fotek, které jsem dřív nafotil na zahradě nebo skalce. Jsou to především květy rostlin a drobná fauna, která se na sklakách a zahradách vyskytuje.

Mezi nejhezčí rostliny v květu alespoň podle mne patří vcelku nenátočná rostlina Kokarda, která se na skalky nehodí do popředí mezi skalničky, ale pokud chcete zakrýt například plot za skalkou jako já, vysázel do pozadí několik vyšších rostlin jako jsou pivoňky, kokardy, kosatce, denivky atd.


K plotům, ale už ne do skalek se hodí i velmi zajímavě kvetoucí a vcelku snadno se rozmnožující keř Ibišek. Krásně kvete, dorůstá výšky až okolo dvou metrů. Na zimu je třeba jej v chladnějších oblastech chránit, především malé rostliny jsou mnohdy spáleny mrazem.


K chatám nebo k plotkům, kde je dostatek slunečního svitu se hodí popínavé růže. Tuto krásnou rostlinu s nádhernými květy jsem ale musel časem zklikvidovat, neboť se mi na ni vrhly mšice a rostlina neplnila účel rostliny okrasné.
Chrpa se svým neobvyklým tvarem květu i zajímavou barvou také zaujme.


Občas se poštěstí i speciality jako řez mraveništěm, kde si mravenci udělali mraveniště vedle plechu, který když jsem opatrně odebral, naskytl se mi zajímavý pohled do útrob mraveniště.


Občas se podaří zachytit i nějakou drobnější faunu, která lebedí na rostlinách nebo třeba v případě ještěrek, se
vyhřívají na kameni.Ještěrčí samička, čekající mladé nejspíš hledá co nejlepší úkryt. Na první fotce s velmi pěkně zbarveným samečkem, který nejde skoro vidět. Dlouho se neukázal, tak asi má co vysvětlovat. Smějící se


Jak jsem budoval skalku

23. února 2014 v 19:47 | surpan
Skalničky mě vždycky bavily. Vždy jsem potřeboval něco budovat a navrhovat a i když jsem stavař, krásná zahrada k domu vždycky patří. Začalo to nevinně. Měl jsem chuť udělat něco se zahradou, která se mi vůbec nelíbila.

Takto vypadala zahrádka, kterou jsem chtěl předělat:


Jak to celé dopadlo můžete posoudit v článku na novém místě: jak jsem budoval skalku
 
 

Reklama