Počítače - rady a informace

Jak se zbavit viru eShield Safe Security

25. července 2015 v 11:13 | surpan
Objevil se další z virů (malware), který napadá počítače. V prohlížečích Mozilla Firefox, Google Chrome a Internet Explorer pak zobrazuje okna s reklamou, spomaluje jeho provoz a přenastavuje domovskou stránku podle sebe.


Nedávno jsem psal o tom, jak se zbavit virů Dragon Branch add a Express tools add. Od té doby se objevilo ve více počítačích, které jsem dostal do ruky několik podobnách malwarů, které se tváří stejně, mají stejný úkol, dají se odstranit stejně, jen se jinak jmenují. Ještě nedávno nebylo tak jednoduché proniknout do Vašeho počítače jako nyní, kdy malware útočí v podstatě všude. Tyto dva viry byly pravděpodobně staženy při sledování seriálů na českých portálech.

Nový vir, eShield Safe Security, jsem si ovšem stáhl při přeinstalaci svého počítače sám. Já, který se považuje za opatrného a zkušenějšího uživatele počítačů. Využil jsem stahování programů přes www.stahuj.cz, kde jsem si stáhl oblíbený přehrávač videa KMPlayer. Po instalaci si natahal aktualizace, které obsahovali malware eShiled Safe Security

Celý postup a video jsou na novém blogu: jak se zbavit viru eShield Safe Security

Výkup počítačů Brno

30. září 2014 v 15:56 | surpan
Potřebujete se zbavit starého i nefunkčního počítače nebo notebooku? Máte doma hromady nefunkčního hardwaru, co jen zabírá místo?


Jsme Brněnský počítačový bazar zabývající se výkupem počítačů a notebooků a jejich komponent. Vykupujeme také různé elektrosoučástky za zajímavé ceny.
Také nabízíme na našem eshopu širokou nabídku náhradních bazarových komponent, celé počítače, monitory a notebooky se zárukou.
Kromě výkupu a prodeje nabízíme i opravy a čištění notebooků a počítačů za rozumné ceny.
Najdete nás v Brně Chrlicích na Zámecké 4, v areálu firmy Klimakom, více info na: WWW.VYKUP-PC.CZ

Rozdělení základních desek a procesorů podle socketů

8. září 2014 v 7:29 | surpan
Od vzniku prvních počítačů uběhla pořádně dlouhá doba. Nedávno se mi do ruky dostal krásný procesor 186 a 286. Rozhodl jsem se tedy především pro zajímavost nafotit sockety základních desek a procesory, které do nich patří. Seznam zatím není zdaleka dokončen, neboť procesorů byly mraky a protože mnohdy mám procesor, ale nemám k němu základní desku, nebo naopak. Jak mám obojí, teprve potom fotím a vkládám do seznamu. Seznam tedy poroste ještě nějakou dobu.

Nejběžnější procesory, které má většina z nás v počítačích jsou procesory od Intelu do socketu 775. Ať už je to Celeron, Pentium 4, nebo Dual core, Core2Duo nebo Core2Quad:Tyto procesory nejsou sice již nejmodernější, ale stále zvládají bez jakýchkoliv problémů běžné práce jak doma tak v kanceláří, Core2duo a core2Quad o vysoké frekvenci utáhne i náročné hry.

Historicky zajímavý je pak procesor IBM 6x86 o frekvenci 133MHz (pro zajímavost, procesory Core2duo mají frekvenci i 3,17 GHz - dvakrát). To jen pro srovnání, jak se vše urychluje a zdokonaluje. Tento procesor od firmy IBM patří do socketu 7 (česky patice).Jak zjistím frekvenci dvoujádrového procesoru podle označení?

27. července 2014 v 9:15 | surpan
Potřebujete vědět, jaký procesor máte a přímo na něm to napsáno není? Tak to asi máte v ruce procesor od AMD. Poznat se to ale dá, podle naší tabulky. Stačí si jen přiřadit číselný kod a frekvenci.

Proto přinášíme informace o značení procesorů CORE2 DUO a CORE2 QUAD od INTELU a řadu X2 od AMD, aby bylo hned jasné, jakou frekvenci a cache daný procesor má.Typy procesorů, jako je CORE2 DUO CORE2 QUAD a AMD ATHLON X2 najdete na našem webu - PC bazar Brno - informace o procesorech.

Počítačové zdroje a jejich napájecí konektory

21. června 2014 v 8:05 | surpan
Zdroj v počítači má za úkol napájet počítačový hardware. Do zdroje je napojen ze sítě kabel, který přivádí 230V. Ze zdroje pak odchází 3,3V, 5V a 12V. Konektory zdroje jsou navrženy tak, aby nešly zasunout špatně. Nebo aby bych přesnější, pokud nepoužijete nadměrnou sílu, nemělo by být možné zapojit konektor nevhodně. Přesto pokud jste to nikdy nedělali, nechte to raději na odborníkovi, aby nedošlo ke zničení a zkratování hardwaru.
V dnešní době je nejpoužívanější zdroj k počítači s výkonem něco mezi 400 až 450W. Pro herní počítače je ale třeba zdroj o výkonu i 850W. V případě, že máte slabý zdroj a mnoho "žravých" komponent, počítač se nemusí rozjet.


Napájení základní desky
Napájení desky elektrickou energií ze zdroje probíhá pomocí konektorů, které se zapojí do desky. Tyto konektory jsou 24-pinové (mnohdy zdroje mají 20-pinové plus k dopojení další konektor se 4 piny). Starší základní desky byly napájeny pouze 20-pinovým konektorem, kdežto novější jsou již všechny 24-pinovými konektory.


Napájení procesoru a grafické karty
Protože procesory a grafické karty jsou čím dál více a více výkonější, potřebují mnoho energie k provádění výpočtů. U starších základních desek nebylo nutné mít další konektor u procesoru a ani grafika neměla samostatný napájecí kabel.
V dnešní době je toto již potřeba. poblíž procesoru na základní desce se nachází konektor (samec) na připojení 4-pinového konektoru ze zdroje. Na grafice pak jsou konektory 6-pinové nebo 8-pinové. Hodně náročné grafické karty pak potřebují konektory oba, což žádný běžný zdroj nemá. Takže pokud potřebujete nějakou extra grafickou kartu, tak je pravděpodobné, že zdroje budete muset vyměnit (což kvůli spotřebě asi nepotěšíte rodiče).

Napájení pevného disku a DVD mechaniky
I harddisk potřebuje energii, aby se otočil 7200 krát za minutu a to pořád, co máte počítač zapnutý. K tomu slouží konektor 5,25" nebo novější Serial ATA, tedy SATA.

Ostatní napájecí konektory
Mezi ostatní řadím ty, které se používají již málo. První je konektor 3,5", který má na starost napájet disketovky, tedy floppy disky. Druhý konektor použijete v případě, že potřebujete na PC skříň přidat další větrák. Je to tedy napájení větráku. I tento se používá nyní již vyjímečně (na zdrojích mnohdy není), protože na základních deských je jich mnohdy dostatek. U herních počítačů je ale běžné mít i 6 větráků, které chladí namáhaný hardware a zde se tyto konektory jistojistě využijí.

Jste kuřák? Trpí i Váš počítač či notebook

5. května 2014 v 7:12 | surpan
To jak si kuřák ničí plíce dehtem a kdo ví čím ještě je známé a tímto se tu nebudeme zabývat. Je to totiž zbytečné. Na druhou stranu by měl každý kuřák vědět, že trpí i elektronika v dosahu cigaretového kouře.

To, že se počítače a notebooky zanáší prachem a kdoví jakým čurbesem je také jasné. Proto je nutné počítač čistit od prachu. U notebooku je to ještě větší nutnost, neboť se větrák ucpe mnohem rychleji a notebook se přehřívá a v tom lepším případě se vypíná po pár desítkách minut. V tom horším případě se přehřeje a po pár opakování dojde k úmrtí čipu či grafiky. Tedy velmi nákladného hardwaru. Oprava je sice možná, ale velmi nejistá a i tak nákladná. To už je lepší vyměnit celou základní desku, než neodborné nahřívání apod.


Preventivním odstraňováním prachu prodlužujete životnost počítače i notebooku a zabraňujete jeho přehřívání. Také se nedoporučuje pokládta notebook na nohy, do postele, tedy na látky, které brání proudění vzduchu a obsahují také prach. Tohle je urychlení smrti notebooku.

U počítačů a notebooků vyskytujících se na prašných či kuřáckých místech je takové časté čištění nutnost. Na obrázku je rozdíl, mezi kuřáckým počítačem, který je ucpán nejen prachem, ale i lepkavou hnědou smradlavou hmotou z cigaretového kouře. Tento počítač je již po smrti. Druhý větrák je běžně používaný pc v domácím prostředí, který je také nutno očistit, ale nejedná se o krizovou situaci.

Čištění notebooků nechejte raději na zkušených, stolní počítač je možné s trochou opratrnosti vyčistit v běžných domácích podmínkách.

Pokud chcete nutně používat notebook v posteli, doporučuji pod notebookem mít chladící podložku, které zároveň zabraňuje ucpání nasávání vzduchu k větráku a chladiči procesoru a grafiky.

Jaké jsou rozdíly mezi počítačovými pamětmi RAM?

11. dubna 2014 v 11:27 | surpan
Rozeznat operační paměti není vždy zcela jednoduché. Pamětí RAM do pc je mnoho druhů. Informujeme tedy, jak se v pamětech zorientovat a jak rozeznat, kterou paměť RAM do svého pc potřebuji, nebo naopak ji již nevyužiji, neboť je nepoužitelná a stará.

Sběratelské a zastaralé paměti
Do této kategorie patří "staré" paměti RAM do pc, které využijí občas jen počítačový nadšenci a sběratelé hardwaru.
Jsou to paměti DIMM (Dual Inline Memory Module) , SIMM (Single Inline Memory Module), DIPP, DILL, SIPP.


Běžně používané paměti v domácích pc
V této době patří mezi nejnovější typy pamětí DDR3. Ve vývoji jsou už paměti DDR4, nyní ještě ale nejsou k dispozici. Nejčastěji využívané jsou paměti DDR2, které patří do "dvoujádrových" desek se socketem 775 Intelu a AM2 AMD. V "jednojádrových" deskách socketu 939 AMD a 478 Intelu pracují DDR1.


Podrobnější rozbor paměťových modulů, rozdělení podle voltů, frekvence a použití naleznete po rozkliknutí odkazu na webu: www.vykup-pc.cz - typy pamětí RAM

Výkup a prodej notebooků

19. listopadu 2013 v 20:14 | surpan
Chcete prodat Váš starší ale plně funkční nepoškozený notebook? Nabízíme výkup notebooků za fajn ceny. Notebooky otestujeme, prověříme a zaplatíme Vám předem určenou částku.
Prodáváme také bazarové notebooky, především jednojádrové a dvoujádrové. Pokud scháníte levný notebook na internet nebo něco výkonějšího, podívejte se na naší nabídku notebooků.
V naší nabídce naleznete i širokou nabídku repasovaných počítačů, pc sestav a LCD monitorů.
Provádíme i servis notebooků, čištění přehřívajících se notebooků, repasování, prodej náhradních dílů pro zvýšení výkonu a to vše za velmi přijatelné ceny.

Výkup počítačů - staré i nefunkční počítače, hardware i elektrosoučástky

18. září 2013 v 14:05 | surpan
Trochu reklamy nikdy neškodilo, tak jsem se rozhodl, že i na svém blogu trochu podpořím svůj pracovní web www.vykup-pc.cz.

Zabýváme se především:
- Výkupem funkčního hardwaru a počítačů
- Výkupem notebooků a LCD, LED monitorů a televizí na náhradní díly
- Prodejem počítačových sestav, notebooků
- Prodejem elektrosoučástek pro radioamatéry

 
 

Reklama