Pěstování akvarijních rostlin

Atlas akvarijních rostlin s vyhledávačem

25. září 2018 v 18:51 | surpan
Po mnohaměsíční práci se konečně podařilo spustit na surpanblogu vyhledávač akvarijních rostlin podle jejich vlastností a potřeb. Akvarijní rostliny jsou řazeny abecedně podle latinských názvů. V této první fázi jsme společně s programátorem spustili možnost vyhledávání rostlin podle jejich názvu, a to českého, latinského nebo anglického a to včetně jeho části. Možnost vyhledávání podle názvu se nachází v levé horní části webu.


Dále se spustily další funkce, tedy vyhledávání akvarijních rostlin podle náročnosti pěstování, požadavků na osvětlení, rychlosti růstu, optimální teploty, požadavků na množství CO2, umístění v akváriu, množení rostliny typu rostliny, podle jejího rozšíření, a podle toho, zdali je rostlinu možné pěstovat emerzně. Všechny možnosti vyhledávání si zobrazíte kliknutím na tlačítko vpravo: rozšířený filtr. Krom toho se u každé rostliny, tedy fotky, zobrazuje název a základní "rychlý" výčet informací, bez nutnosti prokliku.Po kliknutí na rostlinu se dostanete na detail rostliny, kde se dozvíte další informace a tipy na úspěšné pěstování. Dále připravujeme několik dalších funkcí a dělení rostlin, které Vám ulehčí práci a usnadní vyhledávání. A samozřejmě se bude neustále pracovat na doplnění co největšího počtu akvarijních rostlin.

Videonávody pro akvaristy + odběr

7. února 2018 v 21:57 | surpan
Už nějaký ten pátek se starám o blog, který má za úkol vysvětlit co nejjednodušší cestou, jak založit akvárium, jak se o něj starat, jak řešit potíže, které jednou určitě přijdou. Krom článků pro začínající akvaristy tam najdete i články pro akvaristy pokročilé a neustále se rozšiřující atlas akvarijních rostlin a to včetně herbáře submerzních forem.

No a protože stále doplňuji blog o další novinky, návody a zajímavosti a snažím se přiblížit především rostlinnou akvaristiku (nejde o akvária jen o rostlinách, ale jde o akvária s větším nmožstvím rostlin ale samozřejmě i s rybama), připravuji i videonávody. Pokud nechcete o návody, jak založit akvárium, jak se starat o rostliny, jak je množit nebo upravovat, přijít, přidejte si odběr: surpanblog na youtube


Co Vás čeká a nemine, jak najdu trošku víc času, můžete zjistit i v průvodním videu:


A aby toho nebylo málo, můžete se zůčatnit soutěže o akvarijní rostliny z mých akvárií - z prostřihu. Více informací na facebooku: soutěž o akvarijní rostliny do 15.2.2018 do 12 hod.

Děkuji všem za odběry, přeji pěkný večer a akvaristům přeji co nejméně potíží s řasami.

Přidat odběr na youtube můžete zde: odebírat surpanblog nejen o akvaristice

Jaké akvarijní rostliny do akvária?

11. června 2016 v 9:30 | surpan
Výběr akvarijních rostlin do akvária bývá především pro začátečníky obtížný a často se setkávám s tím, že si mnozí vyberou naprosto špatně, nebo jim takto "blbě" poradí nezkušený personál v akvaristice, nebo naopak zkušený prodejce, který se potřebuje zbavit rostlin, které submerzně (tedy pod vodou) ani nerostou a časem umírají.

Moje rostlinné akvárium


A pak je začínající akvarista "hozen do vody" s jistým neúspěchem hned od začátku. A když zvolí ještě špatné dno, techniku a z akvaristiky si dotáhne nějakou nemoc hned s prvními rybičkami, které koupí okamžitě s akváriem (je dobré počkat s koupí ryb až po zaběhnutí akvária kvůli nitrifikaci cca měsíc, do té doby zkuste třeba šneky), tak se jeho většinou maloobjemové akvárium objeví do pár měsíců na prodej v inzertních novinách.

Takže pokud chcete založit funkční akvárium a poradit do začátků, dřív než vše nakoupíte (někteří prodejci chtějí jen prodat a neporadí dobře), přečtěte si článek o akvaristice pro začátečníky.


Pokud si teprve chcete vybrat akvarijní rostliny, které s rozumem nakoupit, podívejte se na článek Jak si správně vybrat akvarijní rostliny, kde se dozvíte, která rostlina se hodí do které části akvária, jaké má potřeby a jak je náročné ji pěstovat. Pokud jste již rostlinky nakoupili a netušíte, jak se jmenují a chcete vědět jejich potřeby, podívejte se na atlas akvarijních rostlin podle fotografií. Tento katalog rostlin se stále rozvíjí, aby pokryl co nejvíc rostlin.

Mnohé rostliny pak potřebují hnojivo. Je hodně nenáročných rostlin, ale jednou za čas i ony potřebují přihnojit, časem totiž vypotřebují některé důležité prvky pro jejich růst a zdravý vzhled a začnou strádat. To je pak potřeba dodat důležité mikro a makro prvky v nějakém kvalitním hnojivu: Kvalitní hnojiva pro akvarijní rostliny.


Některé rostliny potřebují i přidávání CO2 do vody. Tady ale upozorňuji, že je potřeba nějaká praxe a jde to u mnohých rostlin i bez přidávání CO2. Chce to mít vychytané základy, než se pustíte případně do CO2. Prodávají se CO2 lahve na dávkování CO2 i s nočním vypínáním, nebo si můžete udělat přírodní "burčák" CO2 dávkovač z kvasnic. Hrozí totiž při špatném dávkování otrava ryb. Pro začátky je určitě lepší zvolit nenáročné rostliny bez nutnosti přidávání CO2.

Možná to všechno zní složitě a je třeba si nastudovat docela dost věcí, ale předejte tak zklamání, že to nejde. Akvaristika není jednoduchá, především pokud chcete mít akvárium krásně zarostlé rostlinami. Někdy je to fuška a občas se objeví problém, který se musí včas řešit, než dojde k průšvihu, jako je třeba propuknutí řasy.

Krom toho jsem na fb udělal soutěž o kvalitní hnojiva pro akvarijní rostliny. Stačí se stát fanouškem stránky a připsat, jak se Vám daří rostliny pěstovat, i když se třeba nedaří. Jak bude 500 fanoušků, bude vyhlášen náhodným výběrem, vítěz. Také přibyla soutěž o hnojivo COMPLETE od Profiplants - stačí se stát fanouškem a vložit fotku svého akvária.

PS mimo mísu. Sledujete Tvoje tvář má známý hlas? Kompletní a aktuální přehled výsledků a další informace včetně hlasování, komu by jste dali svůj hlas, kdo by měl postoupit, najdete v článku: Výsledky Tvoje tvář má známý hlas.

Akvaristou na plný úvazek

2. února 2016 v 20:19 | surpan
Jsou koníčky, ke kterým se člověk vrací po letech a ještě je dotáhne do trošku většího extrému, možná by se dalo říct blíž k dokonalosti. Když mi bylo asi 10 let, nerozhodoval jsem se, čím chci být, to už jsem měl dávno vymyšlené, ale začal jsem se věnovat akvaristice.

Jako asi každý v dřívějších dobách, jsem začínal s menším obdélníkovým akváriem a vzduchováním. Časem jsem akvária trošku zvětšil, vzduchování jsem vyměnil za filtry, začalo se víc dařit rostlinkám a akvárium už začalo vypadat docela živě. Nakonec se akvarijní rostliny staly tím hlavním, co mě zaujalo natolik, že se rybičky dostaly trochu na druhou kolej. Tedy je jasné, že když se daří opravdu rostlinám, tak to zlepšuje prostředí a lépe se žije rybkám, když tedy pominu celý ten dlouhý pochod, jak co na sebe navazuje, jak co spolu spolupracuje, aby se vytvořil funkční "ekosystém".

Po roce a půl létání kolem akvária jsem snad už konečně spokojen:


Tím ale zatěžovat nebudu. Prostě jsem dlouhé hodiny týdně trávil čas nad knihami, později, když se k nám dostal i internet, tak jsem študoval i z něj, zkoušel jsem plno rad, ověřoval si další možnosti, až jsem došel k tomu, že občas něco po dlouhých 18 let praxe s několika přestávkami, začal radit také. Stále se mám co učit, stále se učím novým možnostem.

Akvaristika je náročný koníček a obor. Není to jen skleněná nádoba s vodou, kde se z posledních sil třepotá rybička mezi umělými rostlinami. Není to o lidech, co chtěj akvárko, protože je to super a soused má krásný akvárko, tak já budu taky. Ani to není to doplněk malému děcku do pokojíka, protože si to zrovna vyřvalo. Je to kus přírody, který může dělat radost, když mu něco obětujete. A když se bude dařit rybkám a rostlinám, udělá vám to radost a nebude to vyhozená investice.

Také jsem při testování kamerky pod vodou natočil docela uklidňující video:


Nekupujte si akvária a především ptákoviny do doby, než si o tom něco přečtete. Budete většinou litovat. Článků jsou na netu stovky a dají se tam najít i docela povedené kousky, sám jsem jich pár napsal (jak založit akvárium, nedostatky živin u rostlin, jaké rostliny vybrat do akvária atd.). Na facebooku naleznete diskuze tisíců akvaristů, kde si vyměňujeme informace, ovšem je potřeba si to neplést s nonstop radírnou, kdy se každému začátečníkovi bude věnovat někdo zkušenější od rána do večera. Když je zájem, nastudujte si něco, pak se ptejte.

Akvaristika nemusí být časově náročná, když se dělá dobře. Ale spokojenost z několika měsíční práce, která vás odmění parádním výsledkem, je prostě nekonečná.

Rostlinné akvárium po 9 měsících od založení

9. dubna 2015 v 9:09 | surpan
O tom, jak založit akvárium jsem psal hodně dlouhý článek, aby to mělo nějaký smysl a ten, kdo to nemyslel vážně, aby akvárko nezaložil. Také jsem radil, jak a čím hnojit, neboť bez toho by to prostě nešlo. Protože jsem akvárko zakládal někdy v říjnu, rostlinám se daří a každý týden je musím zkracovat, bylo nutné obnovit fotky. Ono zkracování rostlin je vcelku příjemná práce, protože víte, že narozdíl od většiny akvaristů Vám rostou. Mít krásně zarostlé akvárko není zrovna jednoduché a vyžaduje péči. Není to jak vysadit jahody na zahradě a občas, když si vzpomenete, zabořit vedle motyčku a táhnout.


Kompletní článek a fotky jsou zde: www.surpanblog.cz

Zelená nebo mastná hladina v akváriu - Eheim Skim 350

7. dubna 2015 v 9:20 | surpan
Akvaristika je náročný koníček. Když už se Vám podaří mít krásně zarostlé akvárium živými rostlinami, může se vyskytnout plno dalších problému, ať s rybkami, rostlinami nebo řasami. Proto je potřeba být vždy ve střehu a neusnout na vavřínech. Stačí drobná změna prostředí a může dojít k přemnožení řas nebo úmrtí rybiček.


Kompletní recenzi naleznete zde: www.surpanblog.cz

Jak založit akvárium s rybičkami?

1. prosince 2014 v 9:09 | surpan
Akvárium je investice. Jak finanční, tak časová. Pokud vše vyjde jak má, vytvoříte si nádherný kus zahrady s mnoha rybičkami, která Vás bude bavit, nespustíte z ní oči. Pokud ale něco podceníte, může se celý podvodní svět proměnit v kaluž nebo i něco horšího.

Celý rozsáhlý návod, jak na krásné akvárium v článku zde: Jak založit krásné akvárium


 
 

Reklama