Optimalizace webů

Je váš blog "neviditelný"?

2. srpna 2017 v 11:00 | surpan
Asi si tím prošel skoro každý na začátku blogování, že návštěvnost jeho blogu byla nulová, nebo naprosto mizivá. Někteří se uchýlí ke spamování do komentářů jiných blogů, což ovšem není řešení. Takové počínání má minimální hodnotu a zároveň tím ukážete majitelům blogů, jak zoufalí jste. Především, pokud trapně kopírujete stále stejný text "máš super blog" nebo něco podobného. Naopak komentář k danému tématu, který má hlavu a patu, potěší blogera a odkaz vám tam nechá.


Ale to jsem trochu odbočil. Aby se váš blog stal oblíbený, musí se číst snadno, s lehkostí, pomůže občas i drobný vtípek. Zároveň je dobré psát o zajímavých tématech. To, jak jste se špatně vypsali, nebo že vás svrbí kotník, to možná bude na oko zajímat vaši kamarádku, ale davy to určitě nezaujme.

Důležité je najít téma, které vás zajímá a o kterém něco opravdu víte. Pokud vás baví plést svetry, klidně pište a foťte různé návody. Pokud rádi kopete do hlíny, tak proč neukázat vlastní výtvory na zahradě, nenapsat o úspěšném pěstování některých rostlin? Krom toho, že jde pro vás o zajímavá témata, o kterých toho dost víte, vyhnete se tak návalu nespokojených komentářů, že píšete o něčem, o čem víte leda tak prd. Pak se sice najde pár čtenářů, ale jejich komentáře vám radost z blogování určitě neudělají. Samozřejmě, i když budete spát naprosto skvěle, občas se nějaký hudrák najde, ale to je třeba s dostatečným klidem ignorovat.

Téma tedy již máte. Co pak? Pak je potřeba zabrat. Je to stejně jako byste chtěli začít podnikat. Samozřejmě v uvozovkách. Abyste se stali dobrými blogery a nalákali jste (zároveň si je i udrželi), musíte překonat obrovské množství pisálků, co to zkouší také. Ono to není zas tak složité, ale je to fuška. Není to ani o množství článků, ale o jejich hodnotě pro čtenáře, aby mu článek něco dal, nebo poradil. Pak je určitě vhodné článek zkontrolovat. Texty plné hrubek prostě odradí.

Takže už píšete, píšete dobře, zajímavá témata, bez chyb a stále nic moc návštěvnost. Co krucipísek s tím? Trošku může pomoct vytvoření stejnojmenné stránky na facebooku, kde budete sdílet vaše novinky a postupem času získávat fanoušky. A nejdůležitější je vydržet. Časem zjistíte, co lidi u vás nejvíc zajímá a na to bych se zaměřil. Mít hodně navštěvovaný blog je většinou pořádná hromada práce a pořádná dávka času. Někdy to, než prorazíte, trvá i několik let, někdy se ani to nepovede, protože něco prostě neklaplo. Když ale budete na sobě makat, zlepšovat se a nevzdáte to po roce, protože jste se z toho složili, máte velkou šanci uspět.

Krom toho můžete dát o sobě vědět i na dalších sociálních sítích (dát vědět neznamená vehementně spamovat), nebo sám za sebe bych doporučil službičku pro blogery s názvem agregátor blogů - www.agregatorblogu.cz

Už jsem o něm před rokem psal. Byl teprve v plenkách, ale musím uznat, že Ijáček (majitel agregatoru), nelenil a makal. Došlo k hromadě vylepšení, která se nám blogerům hodí.

O co jde? Agregátor blogů je místo, kde se po registraci načítají náhledy vašich nových článků (automaticky). Pokud článek zaujme, stačí na náhled kliknout a jste pak přesměrováni na daný blog. Takto máte na jednom místě hromady článků od více blogerů (můžete si určit i své oblíbené blogery, od kterých chcete načítat články) a získáváte tak nové čtenáře a i odkazy na vaše články. Samozřejmě nelze očekávat průvody čtenářů každý den, ale pár lidí denně se najde a takový pravidelný čtenář, který se na váš blog vrací, je k nezaplacení.


Registrovat se můžete na: agregátor blogů

Návodů, jak mít úspěšný blog sice na netu najdete nespočet, ale hlavní je vaše úsilí. Mám blog surpanblog.cz který je vcelku slušně navštěvován. Denní návštěvnost je cca 600 až 1000 lidí. A vše je to o čase, který jsem mu musel dát, musel, a zároveň stále musím, se zlepšovat. Nikdy nemůžete usnout na vavřínech, pokud chcete stoupat. Ať se daří.

Jaké máte tipy pro začínající blogery vy?

Jak dát vědět o svém blogu: Agregátor blogů

14. září 2016 v 12:23 | surpan
Zvýšení návštěvnosti, noví pravidelní čtenáři nebo i souhrn zajímavého a aktuálního čtení. Takto se dá ve zkratce shrnout nová služba zdarma, web především pro blogery a čtenáře, kteří chtějí pravidelný přísun nového čtení a chtějí si vybírat.

Asi před měsícem jsem narazil na zajímavý projekt, kde si po registraci můžete přidat svůj blog, získávat bodové ohodnocení za plnění cílů a medaile za úkoly větší.


Hlavním cílem projektu Agregátor blogů je pomoc blogerům nejen v začátcích s nalezením čtenářů, ale i zkušenějším blogerům s rozšířením čtenářské základny. Všechny články, které vydáte na Vašem zaregistrovaném blogu se pak zobrazí jako náhled na homepage Agregátoru blogů a dozví se tak o nich pravidelní návštěvníci agregátoru, což jsou buď další blogeři nebo čtenáři hledající dobré čtení nebo další oblíbená autory do své sbírky. Krom toho jde o určitou pomoc i co se SEO týče a časem může dojít ke zlepšení pozic na některá klíčová slova ve vyhledávačích.

Krom žebříčků a bodování za nové články, můžete hodnotit články druhých blogerů lajky anebo si je přidat do oblíbených, kde se vám pak budou zobrazovat pouze jejich články, pokud byste jiné číst nechtěli.

V návštěvní knize pak můžete sdělit své nápady, názory a nebo prostě pokecat.

Vše je naprosto zadarmo. Proč se tedy nezkusit zaregistrovat: Registrace Agregátor blogůNapadené stránky

13. června 2015 v 9:40 | surpan
Nedávno jsem pomáhal své známé s webem. Bylo potřeba, aby se její web objevil na lepších příčkách ve vyhledávačích. Zarazila mě ale vysoká návštěvnost, která ale vůbec nepřicházela z Česka. Pomocí google analytics jsem zjistil, že většina návštěv přichází z celého světa, tedy nejvíc Francie, Arábie, Indie. To už ale začalo být hodně podivné.

Pomocí googlu jsem si vygooglil název domény a zjistil jsem, že mi vyhledávač pod vyhledanou stránkou píše, že web byl nejspíš napaden hackery. To mi nepřišlo až tak reálné, neboť se měnil webhosting a doména přešla jinam. Myslel jsem si, že právě tato změna přišla googlu divná.

Jenže opak byl pravdou. Když jsem si udělal analýzu webu, zjistil jsem, že google zaindexoval na této doméně přes 262 000 podstránek. Pro srovnání, tento blog má po dvou letech podle googlu 1290 indexovaných podstránek, třeba obrovský obchod jako je alza má indexováno 688 000 stránek. To jen tak pro srovnání.

Zkontroloval jsem, pomocí jakých výrazů vyhledávání chodí návštěvníci z celého světa na tuto českou doménu a zjistil jsem, že na tomto webu byly nahrány desetitisíce odkazů na různý software s klíči atd. Přitom web fungoval normálně, běžný člověk neměl sebemenší šanci poznat, že je tam něco špatně. Protože podstránky nebyly publikovány přímo na hlavní stránce ani jinde. Byly viditelné pouze pro vyhledávače při zadání daného výrazu.

Takže buďte opatrní. Může se stát, že na Vašem webu nebo eshopu se usídlí nějaký zahraniční expert a aniž by jste cokoliv poznali, můžete mít na webu ráj všech stahovačů.

Co když už se to stalo? Hlavní je změna hesla (používejte kvalitní hesla - dlouhá a nejlépe čísla, malá a velká písmena) a případně požádat o pomoc majitele webhostingu, aby daná data, která jsou skrytá i pro vás, smazal. Pak by to mohlo jít. Dalším krokem je čekat, zdali nedojde k dalšímu útoku a hlavně až vyhledávače pochopí, že tyto podstránky již neexistují a budou váš web ukazovat jen těm, kterým chcete.

Historie Surpan blogu

3. dubna 2015 v 9:01 | surpan
Bylo záři 2013, kdy jsem vydal svůj první článek. Blog jsem založil asi proto, že to byla jedna z mála věcí, co jsem ještě nedělal. Kvůli změně designu jsem včera dával do pořádku staré články, kde se rozhodily fotky. Pár svých prvních článků jsem si přečetl a dělal jsem hromady začátečnických chyb.

První hlavní chybou je převažující kvantita na kvalitou. Mnohdy se o žádnou kvalitu ani nejednalo. Články byly strohé, krátké, bez fotografie (taková vlastní fotka u každého článku má svou váhu). Vydával jsem i několik článků denně a to zcela zbytečně. Nikdo je nečetl. Občas se něco povedlo, ale bylo jich jen málo.


Přemýšlel jsem o čem psát. Lákalo mě informovat lidi o důležitých informacích, zajímavostech a hlavně o mých koníčcích, protože tam bych mohl poskytnout celkem slušné informace těm, kteří začínají, například sladkovodní akvaristika. Chtělo to zajímavé články. Jenže to nepříchází jen tak. A už vůbec nelze počítat s tím, že kvalitní článek má autor hotov za 10 minut. Snížila se tedy četnost vydávání, začal jsem sledovat návštěvnost blogu a jaké články lidí chtějí.

Krom senzací, kdy zaujmete nadpisem nebo úvodní fotkou (takový článek zaujme jednou, Vy ale chcete pravidelné čtenáře, kteří rádi zase přijdou), lidi lákají informace na jednom místě. Článek rozumné délky s pár povedenými fotkami, kde se čtenář dozví vše, co potřebuje a nemusí hledat na mnoha místech. U některých článků jsem si zkoušel dané témata vyhledat přes google a seznam. Pokud jsem se nic kloudného nedověděl na první straně vyhledávačů, byl to pro mě impuls začít sbírat informace a pomalu si je sepisovat.


Shrnutí - jak nedělat blog

Senzační a provokující nadpisy a článek pak na houby je cestou do pekel. A takových článků se dají najít na blogu.cz denně desítky, kdy většinou nevybouřené mládí hledá pozornost okolí, ale nemá co nabídnout. Úvodní fotka je také důležitá (ale vlastní, ne ukradená), jen texty prostě oko nepřilákají. Rozhodně ani vulgarismy a útoky na různé skupiny lidí nejsou vhodné. Chce to být svůj a dát si s články tu práci. A mít vlastní názor a stát si za ním, ne jen měnit podle oponenta. Chce to kvalitu a čas, pak výsledek přijde sám.

Pokračování vývoje blogu

Trápení pokračovalo, články přibývaly každý den. Pak jsem 30.května byl přijat do autorského klubu. Měl jsem obrovskou radost, protože to je přibližně dvě stě vybraných blogů, které jsou pravděpodobně něčím vyjímečné, nebo prostě dobré. I přes pár nesouhlasných postojů byla většina blogerů přesvědčena kvalitou blogu (když to vemu zpětně, nejsem si jist, zdali to přijetí nebylo předčasné). Ale vyprovokovalo mě to k větší snaze, snažil jsem se vymyslet něco navíc, zapojil jsem do blogování kamaráda z Anglie a drahou polovičku (oba již delší dobu nepublikují - prý z nedostatku času - musím je tedy namotivovat). Počet článků se snížil, a klesal až do teď, kdy vydávám cca 3 až 4 články měsíčně. Přesto muselo dojít ke zlepšení (nehodlám posuzovat já, kvalitu blogu oceňují čtenáři komentáři, diskuzemi, sdílením), protože denní návštěvnost, když nepublikuji vůbec nic, je 60 až 80 lidí. Když něco nového vydám, tak 100 až 150 kousků. Což je nesmírně potěšující.

Přelom přišel právě díky drahé polovičce, která sepsala článek "Mamánci", který se jako náš první článek dostal na hlavní stranu blogu jako článek dne. Krom toho obletěl i sociální sítě a dostal se na hlavní stranu stránek televize Fanda.


Od tý doby, jako by se o nás vědělo a návštěvnost rostla. Byla ale pořád závislá na vydávání nových článků. V prosinci 2014 jsem napsal 7 článků, z nich 5 bylo zveřejněno jako článek dne na blog.cz a asi tři na Fandu. Od tý doby mám zase ale trochu útrum. Návštěvnost přesto leze sama nahoru.


Nyní došlo i k vylepšení designu pomocí šikovné grafičky Rainy. Doufám, že by to mohlo mít také alespoň minimální vliv na návštěvnost nebo udržitelnost čtenáře. Přesný vliv nového designu ale půjde těžko určit, neboť návštěvnost roste každým dnem.

A hlavně doufám, že se mi podaří neustále se zlepšovat, abych mohl přinášet lepší a lepší články, abych mohl poradit, abych dokázal rozesmát vtipným článkem a nebo abych mohl učit novým věcem ty, kteří o to stojí.

Nový design blogu

1. dubna 2015 v 9:25 | surpan
Už dlouho jsem se "trápil" designem mého blogu. Jsem sice trošku Ferda mravenec a i když něco neumím, zkusím to. Nic nevzdám jen tak (než pochopím, že bych měl dělat něco, co mi jde). Ale design stránek jde prostě mimo mě. Přemýšlel jsem, zdali nebude někdo, koho grafika baví tak, že by byl ochoten pohrát si i s mým blogem. A s pomocí Em Age jsem narazil na Rainu, která má blog www.raina.blog.cz.

Díky této zkušené grafičce byl návrh hotov za chvíli. To, co bych tvořil neuvěřitelně dlouho a ještě by to stálo za starou bačkoru, měla za chvíli. Prostě odborník se pozná.

Vývoj vzhledu mého blogu

Tohle je první můj výtvor, strohý, dobrý možná před 20 lety. A možná ani to ne.


Po roce jsem jej změnil, ale popravdě teď si nejsem vůbec jist, zdali to bylo k lepšímu.


A nyní díky Raině mám design blogu. Ano, poprvé tomu říkám design, protože si myslím, že se jí to nesmírně povedlo.


Co myslíte? Líbí se Vám? Myslíte si, že má design vliv na délku trvání návštěvy čtenáře a případně i když nalezne v textu, co hledá, že by se příště vrátil, když by byl design nepovedený? Je přímá úměra mezi kvalitou designu webu a návštěvností nebo jde jen o kvalitu obsahu?

Nyní nově blog na vlastní doméně. Jak se Vám líbí blog na doméně: surpanblog.cz ?

Co všechno může facebook od 1.ledna 2015?

29. prosince 2014 v 9:10 | surpan
Facebook už asi měsíc otravuje s novými všeobecnými podmínkami platnými od 1.1.2015, se kterými souhlasíte jen tím, že se od 1.ledna přihlásíte na svůj profil. A co se stane, když nebudete souhlasit a facebookový profil si smažete?

Kompletní informace na novém blogu: co vše může facebook?


Návštěvnost webů

11. srpna 2014 v 7:25 | surpan
O úspěších Vašich blogů a webů rozhodují čtenáří či zákazníci. Pokud Vaše stránky v návštěvnosti rostou, nebo alespoň stagnují (neklesají), znamená to, že vše jde přinejmenším dobrým směrem.

Důležité je sledování dlouhodobé, měsíční i roční srovnání. Díky měsíčním statistikám uvidíte, jak si web vede v porovnání s předchozími měsíci. U ročních statistik se Vám projeví poklesy v různých obdobích, kdy o web větší či menší zájem. Můžete být třeba klidnější, když jste prodejcem letních dovolených a v říjnu Váš web nikdo nenavštěvuje. Tyto změny jsou běžné a jsou závíslé na obdobích či poptávce po daném tématu či zboží.

Stejně tak v zimě asi bude malá návštěvnost u webů s prodejem zahradních rostlin, v létě je mnohdy pokles kvůli menšímu počtu uživatelů na internetu kvůli dovoleným.

U eshopů, nabízející zajímavé vánoční dárky, se před Vánoci statistika návštěvnosti asi pořádně zapotí, den po Vánocích je většinou návštěvnost mizivá.

I u blogů s různými tématy dochází ke změnám, ale mnohdy jen nepatrným a v případě zajímavých článků, které pravidelně publikujete, návštěvnost meziročně roste. A tak by to mělo být.

Na následujících obrázcích je znázorněno několik informací z mých webů a blogů.

Začnu ale tímto blogem. Založen byl koncem září 2013. Statistiky přes toplist.cz jsem spustil až od roku 2014. Na blogu přispíváme tři, tedy já Surpan, ZuVa a Frank. Po cca 3/4 roce od založení blogu jsme se stali členy autorského klubu blog.cz, což nás více motivovalo a přineslo nám i další čtenáře.

Mezi nejnavštěvovanější, tedy nejvíc komentované články na našem blogu jsou (v závorce i důvod vysoké návštěvnosti):

Mamánci - nepoužitelní lidi pro život z 3.července 2014 (hlavní článek na blog.cz, zobrazen i na fanda.nova.cz)
Incident u jezera z 16.července 2014 (hlavní článek na blog.cz, zobrazen i na fanda.nova.cz)
Petra Kvitová z 11.července 2014 (aktuální téma, které rozpůlilo názorově národ)
LED žárovky - zkušenosti z praxe z 28.října 2013 (každý chce ušetřit za energie a hledá rozumnou alternativu)
Práce v Anglii - těžké začátky z 23.července 2014 (hlavní článek na blog.cz, zajímavé zkušenosti a lákavé téma)
Petr Kramný - předem odsouzený z 26.července (kontroverzní téma, mnoho různých názorů)

Tohle jsou momentálně nejzajímavější články na našem blogu, alespoň podle čtenářů a návštěvnosti. Mezi velice oblíbené patří i fotky skalek, skalniček a zahrad.


Když pomineme v některých dnech prudký nárůst návštěvnosti (způsoben např. zobrazením článku na hlavní straně blog.cz mezi články dne) návštěvnost pravidelně roste (počet návštěv za měsíc je vždy v závorce pod názvem měsíce). Což nás těší a motivuje a budeme se snažit přinášet další zajínavé články a témata.

Jak jsem již psal, webů a blogů mám povícero. Abych měl přehled o jejich kvalitě a jejich návštěvnosti (tedy i kvalitě SEO, optimalizací pro vyhledávače), sleduji návštěvnost v excelovské tabulce. Pomocí grafů pak jdou nejlépe sledovat změny. Momentální měsíční návštěvnost mých webů je okolo 9 tisíc za měsíc, cílem do budoucna je 100 tisíc návštěvníků za měsíc. Což ale nebude vůbec jednoduché a bude zapotřebí obrovské množství práce, témat, optimalizací a možná i pár dalších webů na různá témata.

Je to pro mě trochu výzva, tak snad se to do budoucna podaří. Nebude to ale hned.

Statistika návštěvnosti jednotlivých webů:


Statistika návštěvnosti všech mých webů:

Pokud jste se tedy rozhodli věnovat čas a úsilí svým webům kvůli zvýšení návštěvnosti, případně prodeje zboží či služeb, rozhodně se nejedná o jednoduchou záležitost. Ale jak se čísla začnou zvyšovat, motivace roste a výsledky se dostaví. Jen nelze počítat s tím, že vše bude hned a vše půjde jak po másle.

Spamování v komentářích na blog.cz

22. března 2014 v 12:23 | surpan
Každý bloger to již jistojistě zažil, že pod články někteří méně úspěšní blogeři spamují své odkazy na blogy, kde nikdo nechodí, nebo jen vyjímečně, když se chytí na lákadlo typu: "Podívej se na můj blog, je skvělý!"

Jistojistě svělý nebude. Už podle vyjadřování a vnucování mnohdy stejných blogerů, kteří kydají odkazy pod Váš článek, bez zjevného smyslu k danému tématu, je jasné, že se snaží o něco, co je vlastně absolutně zbytečné. Vysvětlíme si proč, tady v této části by měli naopak zmerčit právě tito spameři, kteří toto mají ve zvyku:

1. budování zpětných odkazů je důležitá část optimalizace pro vyhledávče, ale odkaz nelze házet kam se Vám zachce
2. při výrazném spamování vlastních odkazů můžete dostat ban jak od majitele blogu, tak i od vyhledávačů
3. většina blogerů link, který se nehodí k tématu nejenže ignoruje, ale také jej maže
4. aby blog fungoval, nestačí jednou za čas zvednout si návštěvnost spamováním odkazu, ale správně fungující blog lidé navštěvují pravidelněji, když hledají danou informaci, nebo jen pro zajímavost článků a galerií, proto blogy, kde se nevyskytují žádné hodnotné informace, fotografie nebo články, které čtenáře donutí přjít znovu na další čtení a případně si Váš blog dát do RSS, nemají pořádný smysl a čas strávený spamováním je zcela zbytečný

Místo rozšiřování odkazů na Vaše blogy, kde nic pořádného není, věnujte čas článkům a informacím. Ne každý je rozený spisovatel nebo fotograf nebo grafik. Pokud ano, má to snažší. Ale blog může zaujmout i tou snahou, příběhy, aniž by byl skvěle napsán. Nejsem žádný spisovatel ani filozof, tudíž také nepatřím mezi ty, kterým to jde jednoduše. Ale snaha se cení a spamování v komentářích je to poslední, co by měl bloger dělat.

Kdy nejlépe publikovat články na blogu?

12. února 2014 v 11:57 | surpan
Věčná otázka. Každý by byl určitě rád, kdyby jeho článnky byly hojně čtené, nejlépe hned od vydání. Otázkou tedy je, kdy publikovat. Četl jsem, že nejlépe ráno, mezi 7 až 10 hod a to především z důvodů, že každý bude mít celý den si článek přečíst, bude mít celý den na něj narazit a i návštěvnost je větší. Ale záleží i na tématech.

Testoval jsem návštěvnost mých webů a největší návštěvnost je mezi 16 až 22 hodinou. Ať je to eshop nebo stránka nabízející služby. Ráno je nástup návštěvníků postupný, doba mezi 7 až 10 hod u mých webů rozhodně neplatí.

Otázkou také je, zdali na blog přinášite informace, které se vztahují k danému dni, třeba aktuální zprávy by návštěvníci měli číst hned po vydání, narozdíl od informačních, poučných a podobných článcích, kde naopak stačí i delší doba, kdy jej bude vyhledávač umísťovat na zajímavou vyhledatelnou pozici. Stává se mi, že některé články po sepsání nikdo nenavštíví, ale po 4 měsících najednou jejich návštěvnost prudce roste. Předpokládám, že jej někdo někde sdílel nebo právě článek se již po delší době dostal na zajímovou pozici ve vyhledávačích.

Udělám pár zkoušek, podle různých časů, kdy články mají největší úspěšnost. Samozřejmě se to nedá brát jako pravidlo, ale třeba to bude pro pár blogerů zajímavá informace.

Jak vložit video na blog.cz

9. února 2014 v 1:04 | surpan
Tohle téma sice neptaří přímo do optimalizace webů, ale do tvorby blogů na Blog.cz. I když každé kvalitní video, které naláká návštěvníky na Váš web či blog se může stát součástí kvalitní optimalizace. Nezapomeňte soubory pojmenovat podle toho, co obsahují, vyhledávače za to mohou dát nějaký bodík navíc.

Vložení videa na blog.cz je relativně jednoduché.
  1. Stačí se přihlásit, popřípadě registrovat na youtube.com.
  2. Pak vložíte video přes tlačítko nahrát.
  3. K videu napište nějaké další informace, včetně popisu, klíčových slov (tagy) a případně odkaz na Váš web.
  4. Po nahrátí na youtube zkopírujte odkaz videa.
  5. Přihlaste se na blog.cz, kde dáte možnost napsat článek.
  6. Kliknete na tlačítko f (mezi vložit obrázek a vložit Emotikony) - tlačítko se jmenuje vložit video/flash
  7. do prázdného pole vložíte zkopírovaný odkaz z youtube - odkaz na Vaše video
  8. Potvrdíte, uložíte
Video máte vloženo.
 
 

Reklama