Chovatelství - potkani

Stáří potkanů

11. února 2014 v 19:58 | surpan
Každý chovatel domácích zvířat si často předem zjišťuje informace, jakého věku se dožívá jeho mazlíček. Při pořizování potkanů to u nás nebylo jinak. Byla to důležitá informace. Nakonec jsem zjistil, že průměrný potkan se dožívá věku 3 až 5 let. Tato informace mi přišla jako zajímavá, ale jen do doby, kdy jsem z praxe zjistil, že to nebude průměr, ale spíš zázrak.

Bohužel jsme zjistili, že potkani velmi často trpí rakovinou, která je všeobecně ničí. Nádory jsou velmi často obrovské a tyto zvířátka velmi často omezují v pohybu. I přes jejich problém se snaží pohybovat, užívat si svůj krátký život do poslední chvíle. Mnohdy je ale nutné takto nemocné zvíře nechat uspat. Úbytek váhy je razantní, neudrží se na tlapkách, ztratí chuť k jídlu. Ale bojují do konce.

První potkánek se bohužel nedožil ani roku, druhá samička měla něco málo přes dva roky a třetí samička, která má nyní právě něco přes dva roky má nádory také. Jsou to nesmírně vděčná zvířátka, která bohužel touto zákeřnou chorobou trpí. O to víc by si jich měl chovatel všímat a věnovat se jim.

Aby tohle téma nebylo tak pesimistické, hodím sem pro rozveselení video mláděte, které má něco málo přes měsíc a je nesmírně šikovný a hbitý skokan:

Večerní procházka z klece a piknik

19. září 2013 v 22:37 | surpan
Tak tohle je ukázka našich nejnovějších potkánků, černý Kuki je dokonce starší o dva měsíce, ale je menší. Oba jsou samci.


Kuki se Pupíka ujal hned jako mláděte a staral se o něj a vše ho učil. Nejdřív jsme měli strach, aby mu nějak neublížil, když byl mládě a oba samci, ale přijal ho hned.

Informace o potkanech, jejich chování, starání se o ně

18. září 2013 v 10:20 | surpan
Potkani - slovo, které když jsem slyšel, že si přítelkyně chce koupit a já s tím budu bydlet v domácnosti, tak jsem byl zásadně proti. Pár návštěv zverimexů a pohledy na malinké mláďata, které by jinak skončili jako potrava hadů, mě obměkčily.

Musím uznat, že po dvou letech, co se nám smečka rozšířila většinou nákupy nových ve zverimexech, jsem si na chov nejen zvykl, ale zcela jsem změnil názor. Jsou to nesmírně chytrá zvířátka, vyžadující pozornost a trochu lásky a za pěkné chování se Vám odvděčí stejnou mincí a věrností.

Bohužel tyto zvířátka trpí velmi často rakovinami, což je velmi nepříjmené, když si člověk zvykne a po pár letech mazlíček odejde.

Momentálně máme dva samce a dvě samičky, nejvíc jsme jich naráz měli 7, tři dospělé a 4 mláďata. O jejich problémech, co se mohou naučit, co maj rádi budu psát v dalších článcích, pak bych uvítal i diskuzy k tématu.
 
 

Reklama