Argumenty

Argument: Erdogan potlačil pokus o armádní puč

18. července 2016 v 9:10 | surpan
Další z argumentů, se kterým, ať chceme, nebo ne, souhlasíme. Naše vláda vyjádřila odpor proti armádnímu převratu a tudíž jako námi zvolená, se za nás vyjadřuje před celým světem. Na tom by nebylo nic divného, udělala to asi každá z vlád. Ale souhlasíme vlastně s tímto postojem?


Mnozí z nás pravděpodobně sledovali páteční dění v Turecku s nesmírným překvapením a napětím, co se dál bude dít, neboť podobná akce nemá v moderní Evropě obdoby. Krom toho žádné informace, co se přesně děje, vysocí politici nevydali zatím žádné kloudné prohlášení, krom toho, že žádný násilný převrat nemá v demokracii co dělat. Předpokládám, že jde částečně o chránění sama sebe, než o souhlas s Erdoganem, neboť v některých zemích mají politici čím dál tím větší strach z násilného svržení vlád a uklidňují tak situaci. Pokud to je ještě možné.

Jenže dnes máme již o trochu více informací. Zjišťujeme, že část armády, která se zbouřila a snažila se svrhnout Erdogana, měla možná zájem o udržení demokracie podle Atatürka, který (shrnu to svými slovy) dal turecké armádě moc svrhnout jakoukoliv vládu v budoucnu, pokud se oddálí od demokracie a sekulárního státu (to je stát, kde spolu žije mnoho vyznání vedle sebe v míru; stát a jeho složky jsou oproštěny od náboženství a musí všem měřit stejným metrem, ať jsou jakéhokoliv vyznání). Tedy takto jsem to alespoň pochopil já.

Nebo jen šlo o převzetí moci, protože samotní velitelé chtěli vládnout, jak tvrdí samotný turecký prezident Erdogan? Další otázka, která padla v diskuzích je, zdali tento nesprávně provedený převrat, nebyl naplánován právě Erdoganem pro upevnění jeho moci?

S určitostí se dá ale jen říct, že padlo neskutečné množství lidí. Mnozí z nich byli vojáci, kteří měli v rukách nejmodernější techniku a zbraně. Přesto zemřeli mnohdy při lynčování "nevinnými" lidmi. Mohli je přitom jednoduše zlikvidovat. Přesto to neudělali. Vyplývá mi z toho, že neměli zájem střílet do vlastních lidí. Viděl jsem desítky videí, jak lidi lynčovali vojáky ležící v krvi na zemi. Ale neviděl jsem jediné video, kde by to bylo naopak.

Krom toho, jak asi dopadnou tisíce, možná desetitisíce lidí, co se Erdoganově vládě postavili? Vojáci budou pravděpodobně zlikvidováni. Také jsem dnes četl, že bylo sesazeno v Turecku přes 2500 soudců. Byli tak moc demokratičtí, kritičtí, nebo naopak ohrožovali Turecko samotné?

Co si o pátečním pokusu o převrat a o směřování Turecka myslíte Vy? Hrozí Evropě teď další nepokoje?

Argument: Brexit a rozpad EU potřebujeme k lepším zítřkům

18. června 2016 v 7:58 | surpan
Silný diktát z EU, co všechno nemůžeme, kolik máme přijmout uprchlíků, kolik máme platit za každého nepřijatého uprchlíka, kolik čeho můžeme vyrábět a prodávat v EU, to jsou všechno důvody, proč jsou lidi naštvaní natolik, že si přejí nejen Bexit, ale i CZexit a rozpad unie. Jenže nejde zase jen o výkřiky lidí bez informací naočkovaných protievropskými médii?


Jaké mohou nastat následky rozpadu EU? Bez EU nebude pravděpodobně fungovat Schengen, tedy volný pohyb po zemích EU. Zároveň se obávám, že lidé pracující v zahraničí nemusí dostat povolení, pro nově žádající bude zase složitější papírování, aby v zahraničí mohl pracovat. Krom toho Německo se za každou cenu snaží udržet EU pohromadě. Má v ní své investice, Řecko pravděpodobně nebude splácet své závazky, nikomu nebudou moct diktovat, kolik přijme uprchlíků a pokud ne, kolik zaplatí za jejich nepřijetí. Pokud se zhorší ekonomická situace v Německu, dojde stejně jako při krizi ke snížení zakázek pro velkovýrobnu s názvem Czechia.

Krom toho mnohé z firem přijdou o dotace, které sice neuznávám a jsem proti rozdávání dotací firmám, které jsou v zisku (dotace by měli dostat pouze společnosti neziskové a vědecká pracoviště, kde nelze zajistit zisk, přitom je potřebujeme kvůli vývoji). Ale co se stane, když velká zemědělská firma přijde o obrovské dotace z EU? Nebude hrozit další propouštění?

Přiznám se, že jsem tohle téma moc nesledoval a bral jsem Brexit pouze jako nemožnou situaci. Jenže tato situace začíná být velmi reálná a některé diskuze, kde jsou všichni pro rozpad EU místo nějaké nápravy, aby nedocházelo k takovému diktátu a přešlapům, jsou mnohdy zaplněny hněvem bez hlubšího zamyšlení se, co všechno to může přinést. Pokud jsou mé obavy liché a rozpad EU nebude znamenat zhoršení situace pro mnohé lidi, šlo by o příjemnou zprávu, že se můžeme svobodně ale s rozumem rozhodnout, zda v EU setrvat, nebo nikoliv. Pokud by se ale situace většiny náhle zhoršila, jsem proti vystoupení z EU, jen je potřeba restart Bruselu.

Co si o Brexitu, CZexitu a vystoupení z EU myslíte Vy?

Argument: Vymíráme, proto potřebujeme uprchlíky

24. dubna 2016 v 11:46 | surpan
Protože jsem člověk zvídavý a zajímají mě různé pohledy na stejnou věc, rozhodl jsem se založit novou rubriku - Argumenty. Bude se jednat o krátké články, kde položím vždy jeden neustále se opakující argument mezi lidmi nebo na netu, který mi nedává smysl a já bych chtěl slyšet Váš názor na věc, abych se přiblížil k pochopení, nebo případně si potvrdil, že jde o větu šířící se internetem bez toho, aby nad ní někdo přemýšlel. Nikdo totiž nevíme všechno, ale můžeme se trošku pravdě přiblížit.


Argument: "Populace stárne a vymírá, proto potřebujeme uprchlíky."

Můj názor: Tuto větu čtu na facebooku od lidí podporující uprchlíky tak často, ale nevidím v ní vůbec žádný smysl. Natahat si do Evropy několik milionů uprchlíků na velmi slušné sociální dávky a pak si myslet, že půjdou pracovat a postarají se o stárnoucí obyvatelstvo, mi přijde dost naivní.
Krom toho, když pominu pomoc lidem v nouzi (trochu nás o nouzi přesvědčili Iráčané, kterým jsme u nás zajistili azyl), ale pomáhat v opravdové nouzi bychom mohli (vyhrazené uprchlické tábory na slušné úrovni na hranicích EU), nechápu to, že se nepodporují mladí a mladé rodiny. Student vyleze ze školy, sotva si najde práci, na bydlení dosáhne možná v 35 letech a to ještě zadlužením se na dalších třicet let. Pak se mnozí diví, že populace stárne. A místo peněz rvaných do sociálních dávek (myslím v celé Evropě, u nás migranty máme opravdu minimálně) by se mohlo začít podporovat mladé rodiny.

Tohle je můj osobní názor na daný argument. Nemusíte se mnou souhlasit, o to tu jde. Ale rád bych ve vší slušnosti, slyšel Vaše názory, proč je argument dobrý, nebo naopak špatný. Nejde tu ani tak o celkový problém migrace, ale jen o tento argument.
 
 

Reklama