Argument: Erdogan potlačil pokus o armádní puč

18. července 2016 v 9:10 | surpan |  Argumenty
Další z argumentů, se kterým, ať chceme, nebo ne, souhlasíme. Naše vláda vyjádřila odpor proti armádnímu převratu a tudíž jako námi zvolená, se za nás vyjadřuje před celým světem. Na tom by nebylo nic divného, udělala to asi každá z vlád. Ale souhlasíme vlastně s tímto postojem?


Mnozí z nás pravděpodobně sledovali páteční dění v Turecku s nesmírným překvapením a napětím, co se dál bude dít, neboť podobná akce nemá v moderní Evropě obdoby. Krom toho žádné informace, co se přesně děje, vysocí politici nevydali zatím žádné kloudné prohlášení, krom toho, že žádný násilný převrat nemá v demokracii co dělat. Předpokládám, že jde částečně o chránění sama sebe, než o souhlas s Erdoganem, neboť v některých zemích mají politici čím dál tím větší strach z násilného svržení vlád a uklidňují tak situaci. Pokud to je ještě možné.

Jenže dnes máme již o trochu více informací. Zjišťujeme, že část armády, která se zbouřila a snažila se svrhnout Erdogana, měla možná zájem o udržení demokracie podle Atatürka, který (shrnu to svými slovy) dal turecké armádě moc svrhnout jakoukoliv vládu v budoucnu, pokud se oddálí od demokracie a sekulárního státu (to je stát, kde spolu žije mnoho vyznání vedle sebe v míru; stát a jeho složky jsou oproštěny od náboženství a musí všem měřit stejným metrem, ať jsou jakéhokoliv vyznání). Tedy takto jsem to alespoň pochopil já.

Nebo jen šlo o převzetí moci, protože samotní velitelé chtěli vládnout, jak tvrdí samotný turecký prezident Erdogan? Další otázka, která padla v diskuzích je, zdali tento nesprávně provedený převrat, nebyl naplánován právě Erdoganem pro upevnění jeho moci?

S určitostí se dá ale jen říct, že padlo neskutečné množství lidí. Mnozí z nich byli vojáci, kteří měli v rukách nejmodernější techniku a zbraně. Přesto zemřeli mnohdy při lynčování "nevinnými" lidmi. Mohli je přitom jednoduše zlikvidovat. Přesto to neudělali. Vyplývá mi z toho, že neměli zájem střílet do vlastních lidí. Viděl jsem desítky videí, jak lidi lynčovali vojáky ležící v krvi na zemi. Ale neviděl jsem jediné video, kde by to bylo naopak.

Krom toho, jak asi dopadnou tisíce, možná desetitisíce lidí, co se Erdoganově vládě postavili? Vojáci budou pravděpodobně zlikvidováni. Také jsem dnes četl, že bylo sesazeno v Turecku přes 2500 soudců. Byli tak moc demokratičtí, kritičtí, nebo naopak ohrožovali Turecko samotné?

Co si o pátečním pokusu o převrat a o směřování Turecka myslíte Vy? Hrozí Evropě teď další nepokoje?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 18. července 2016 v 11:40 | Reagovat

Těžko říci, do všech věcí v té zemi nevidíme. Beru jako fakt, že žádná vláda nechce přijít o svou moc, ať už jakýmkoliv způsobem a kýmkoliv. Za nejhorší považuji občanskou válku, která lidi v zemi rozděluje. Pokud je nepřítel zvenčí, spíše se síly sjednotí, ale tady je to naopak.

2 nar.soc. nar.soc. | 18. července 2016 v 15:19 | Reagovat

Dobrý den.
Hrozí Evropě teď další nepokoje?" Nepochybně, Erdogan překročil Rubikon. Místo demokratického rozvoje v islámské zemi ( dosud jediné ) se zaměřuje na prezidentský režim svého druhu, ohlášený jako Sultanát. Tj. spojení vládní a náboženské moci. Jde svého druhu o jakýsi bolševismus, který oslovuje davy a mění je za pochodu na udavačskou a vražednou lůzu. Takto bude "přetvořena" policie, výzvědné služby, armáda a vytvořeno zvláštní postavení Erd. politické strany s "vedoucí úlohou". Snaha obnovit trest smrti je přímou hláškou do budoucna na potlačování jakýchkoli protestů. Studená občanská válka v Turecku pokračuje rozhodnou fází. Pokud se tamní lidé nevzpamatují a ve volbách E. nezastřihnou, hrnou se do průseru. Na tuto politiku nedostanou z MMF nic a pokud se EU konečně probere, tak nedá taky nic. Tento bosporský Putin už bude nepoměrně rychleji pacifikován zvnějšku. EU musí rychle sestavit ochranné síly proti migraci, dát asyl jen tureckým politickým uprchlíkům. Za Syrii i Irák může Turecko svým dílem, tajnou podporou Islámského státu ( pašováním bojovníků z Evropy a Ruska).
Je zajímavé mlčení Ruska. Už odhadli, že Sultanát jim nebude po chuti, ale spíše k zlosti a Kreml proto drží hubu. Zahraniční akce demokratických Turků se bude teprve shledávat. Kdy pomůže k řádnému pořádku ve vlastní zemi, je ve hvězdách ( tak asi za 8let ) a navíc to záleží na EU, ovšem bez Merkelové a spol.

3 surpan surpan | E-mail | Web | 19. července 2016 v 7:42 | Reagovat

[1]: Určitě to Turecku neprospěje, jediný kdo z toho těží a beztrestně teď může provést čístky, zbavit se oponentů na vysokých postech a absolutně tím zastrašit jakýkoliv další převrat, je Erdogan. Alespoň to tak plyne z informací, které se k nám dostanou.

4 surpan surpan | E-mail | Web | 19. července 2016 v 7:46 | Reagovat

[2]: Děkuji za názor, velmi pěkně vysvětleno. Nepokoje asi bohužel hrozí v Evropě, ale myslíte si, že bude mít v Turecku někdo zase dostatek síly a lidí na nějaký další pokus na obranu demokracie? Obávám se, že Erdogan všechny dostatečně zastrašil. Teď se uvidí, jestli obnoví trest smrti. Pokud ano, očekávám nějaký zásah z venčí, možná malý a nenápadný, ale nevěřím, že by to velmoci nechaly jen tak.

5 nar.soc. nar.soc. | 20. července 2016 v 0:30 | Reagovat

[4]:

Mohu směle prorokovat, že "velmoci" neudělají nic. Proč taky, lidí je jako sraček a kdo má zájem, řešit věci mezi muslimy? Velmoci můžu rozebrat.
USA mají svých trablů s Trumpem zatím dost. Clintonová má možná nějakou skrčku nachystánu, ale mlčí, aby nedala munici T.
V.Britanie má s brexitem zamotanou šišku a na nějakém Turecku ji záleží, jako na loňském sněhu.
Francie má zamotanou šišku z atentátů a rostoucího nacionalismu, navíc narůstají potřeby EU tj. domlouvání budoucnosti s Německem.
Čína zápolí s přehříváním ekonomiky, přes 500 dolarových milionářů stěhuje kapitál do zahraničí s vizí vystěhovalecství, než nastanou nutné změny. Také tahanice s Vietnamem a Sev. Koreou ji omezují o Africe nemluvě.
Rusko je velmocí jen rozlohou, ekonomicky strádá a to dost ovlivňuje jeho globální představy.
Budoucí velmoc EU naštěstí nemá s Tureckem nezvratný závazek a může dnes vycouvat a ukázat nakonec v úsměvu i zuby ( už je to zapotřebí ).
Takže kdo z venčí umravní Erdogana, když se to tamní většině líbí? Mimo nechuť a možná později nějaké sankce, nikdo!!!

6 nar.soc. nar.soc. | 20. července 2016 v 7:42 | Reagovat

[5]:

Na Erdogana by musily došlápnout dvě velmoci, ale které? USA brání v té oblasti Izrael a Saudskou Arabii, na víc jak vidno nemají. VB a Francie dnes neudělají nic. Průnik Číny do této oblasti s mandátem o lidských právech je výsměch pojmu. Rusko už z druhé strany Turecka "hospodaří", ale lidská práva? Pchá, proč a nač?

7 surpan surpan | E-mail | Web | 20. července 2016 v 7:51 | Reagovat

[5]: No, to není zrovna pozitivní výhled do budoucna. Asi budou muset samotní Turci ukázat, že je jim proti srsti, pokud na to budou mít odvahu po těch čístkách, které provádí, zatím pouze v rámci odejmutí funkcí a zatýkání, podle fotek zadržených vojáků pravděpodobně i dost tvrdých výslechů. Pokud ale projde trest smrti, což určitě projde, zlikviduje už každého protivníka a zastraší ty, co by se o něco chtěli vůbec pokusit.

8 nar.soc. nar.soc. | 21. července 2016 v 10:44 | Reagovat

[7]:

Erdogan se snaží být v popředí řešení potřeb Turecka za každou cenu ( mocenský komplex). Vojenský puč byl především výsledek E. politiky. Asi před 8 lety dostal úvěry od MMF i od EU, které jaksi použil ( méně než očekávali vojáci na armádu ) i na podporu zmírnění chudoby. Jenže další úvěry nejsou v dohledu a splátky dřívějších tíží a ovlivní budoucnost. V takové situaci je nejlepší zbolševizovat lůzu, předhodit "viníky", utáhnout opasky s výhružkou, že to jinak nejde, si zajistit trvale moc. Kalkuluje s tím, že je Turecko nepominutelné v boji proti islámskému státu ( prý denně přes Turecko a z něj odchází asi 100 "bojovníků" k posile IS). A pokud se umístí Clintonová mohl by E. z polohy Turecka těžit, jako dříve. Trump v předvolebním rauši pochválil E. za rozhodný zásah ( já bych řekl, že Trump nerozpoznává fašistické tendence, protože k nim sám inklinuje ). S Trumpem v čele USA ( a tak to asi bude ) si svět docela užije.
Trump, Putin, Erdogan, Čína a další menší formace a jednotlivci stačí na znejistění světa na delší dobu, rozhodně delší, než jsou volební období.

9 surpan surpan | E-mail | Web | 21. července 2016 v 10:59 | Reagovat

Svět s Trumpem a Erdoganem nebude nikdy jako dřív. Do toho Putin občas něco vymyslí a Kim Čong Un aspoň musí zastrašovat, ať všichni o něm ví...Máme se asi na co těšit...

10 nar.soc. nar.soc. | 22. července 2016 v 8:49 | Reagovat

Vidět svět realisticky, je první zásada objektivity.
V blahobytných státech (v NATO) jsou lidé jaksi rozmazlení a přiklánějí se i ve vážných věcech raději k estrádě ( ať to stojí co chce, jen když bude sranda).
V Trumpově případě přijde zřejmě k použití Murpyho zákon: "co se může pokazit, to se pokazí, co se pokazit nemůže, pokazí se taky". Pokud na tato slova nedojde bude to velké štěstí.
T. projevy, že nechá Pobaltí svému osudu, že Putin je politik, jako každý jiný, jsou potenciálně katastrofické.

11 nar.soc. nar.soc. | 25. července 2016 v 15:41 | Reagovat

Na Novinkách 25.7. lze číst - zkráceně:
"Trump v průzkumech poprvé předstihl Clintonovou
Republikánský kandidát na úřad amerického prezidenta Donald Trump vede v průzkumu nad kandidátkou demokratů Hillary Clintonovou. Podle celoamerického průzkumu stanice CNN a organizace ORC by nyní Trumpa volilo 48 procent lidí, Clintonovu 45 procent.

Jak jsem v příspěvku 10 odhadl, lze s lidskou blbostí počítat, jako s pevným fenoménem. Lidstvo bude mít velké štěstí, pokud křikloun Trump nebude zvolen.

12 surpan surpan | E-mail | Web | 25. července 2016 v 16:31 | Reagovat

[11]: Obávám se, že to vyhraje. Svět se v zadní partie obrátí s takovým vůdcem Ameriky a dá se říct celé Země. Budeme se ještě hodně divit :-)

13 nar.soc. nar.soc. | 14. srpna 2016 v 6:57 | Reagovat

Hle jak se to v Turecku obrací! "Sultán" ( tak se cítí Erdogan ) kopíruje Hitlera ve vybuzování nacionalismu a to se mu daří! Že souběžně oslabuje NATO je zřejmé z návštěvy u Putina. USA jsou v předvolebním rauši a Perry toho teď v Turecku moc nesvede. Jest-li se americký vůl=Trump dostane k moci a opravdu pustí NATO ze zřetele, má EU a my všichni, hodně moc co řešit. Řecko je děravé jako necky a Turecko bude poslouchat Putina. Jihovýchod EU je jako povodní zbouraný roh stavby. Brzy uvidíme co to přinese, ale dobrého nic.

14 surpan surpan | E-mail | Web | 14. srpna 2016 v 10:17 | Reagovat

[13]: Bohužel se ale dalo čekat, že se spojí Erdogan s Putinem. Oba jsou nepřátelé EU a i když se stejně moc nemusí, spolu budou mít mnohem větší sílu. Měli bychom si asi přestat hrát jako Evropa na uražené a řízené z Ameriky a udržovat klid i s Ruskem. Protože mít proti sobě naštvané Rusy nikdy nebude dělat dobrotu. Jejich ekonomiku jsme zničili sankcemi kvůli Krymu a nejvíc na to doplatili chudí lidé. Putin se musí chovat jako velmoc, Rusko se nikdy nepodrobí Americké celosvětové nadvládě. A i když některé kroky jsou opravdu hloupé, když nad tím přemýšlím co by udělal jiný v jeho situaci, myslím si, že by to bylo to stejné bohužel. I když spojením s Erdoganem nám plivl do tváře. Ale jak píšete, s Trumpem se svět naprosto změní. Jeho proslovy jsou jak z kanalizační stoky a přijde mi velmi hloupý. Jestli tohle má být "vládce světa", tak to nás čeká nepředstavitelná budoucnost.

15 nar.soc. nar.soc. | 14. srpna 2016 v 15:47 | Reagovat

Celý problém Ruska i Turecka je v tom, že dosud nezapomněli co zde platilo před 100 lety. "Císař Frant. Josef I., vždy rozmnožitel říše". Jmenovaní jsou svými snahami stále o 100let zpět.
Trump utrousil, že když nechtějí evropské státy přiměřeně platit na svoji obranu, může on pustit NATO ze zřetele a dohodnout se s Putinem ( jako v Jaltě mu dá Pobaltí + dříve okupované státy ). Navíc je vhodné sledovat následky brexitu.
USA a VB mají odedávna "zvláštní vztahy". Postavení EU i každého jejího člena, jim nakonec může být ukradené. Rozpad EU na staré státy a "putinovsko" by vedl k úspoře zbrojních nákladů a posílení tržního průniku formou TTIP.
Kdo může říci, že to není skrytá alternativa budoucnosti. Zdejší postkomunistická sběř je všude ve Východní Evropě a čumí pořád na Moskvu, stejně jako v Pobaltí. Nová sebevědomá generace, ochotná jít za svobodu do konfliktu, zde není. Čím dřív se tedy Putin do věci vloží, tím větší má naději na "rozmnožení říše" plus z dlaně zobající Řecko a Turecko. To je obrázek, což???

16 nar.soc. nar.soc. | 31. srpna 2016 v 16:42 | Reagovat

A už se věci pohnuly.
Erd. vyhnal armádu do pohraničí se Sýrií, aby tam pacifikovala Kurdy - Pešmergy, kteří získali značné množství zbraní. Ti dnes bojují proti IS a současně i o svoji samosprávu s vidinou budoucího státu. To se samozřejmě "sultánovi" z duše protiví a s dohodnutou podporou Putina a víceméně závislého Asada, prosazuje sultánskou politiku, značně odlišnou od Ataturkových ( v Turecku závazných ) představ. Jen dál tímto směrem, k výboji na bezmocné Sýrii. To je směr, který vojáci nepodporují (jen plní zatím rozkazy) a navíc vyčerpává to omezené armádní zdroje. To je (pokud se to časově prodlí a Američané Pešmergy podporují a snad i dále podpoří) dobrá budoucí záminka, ke změně v tureckém  sultanátu. Rozhodné bude co na to MMF. Myslím, že nechá "sultána" dusit ve vlastní šťávě.

17 surpan surpan | E-mail | Web | 31. srpna 2016 v 16:51 | Reagovat

Uvidíme, přestal jsem téma z nedostatku času, ale i z nechutenství k řešení Erdogana a zároveň nic nedělání EU a Ameriky, kteří by jej měli umravnit. Jestli se tak stane, pochybuji.

18 nar.soc. nar.soc. | 10. září 2016 v 17:44 | Reagovat

Dostal jsem email "jak to bylo s tureckým pučem". Kdybych to dovedl sem převézt, je to zajímavá bajka ruského původu. Dělá z Erdogana figurku, kterou zachraňovaly oddíly specnaz, napřed přeletem do Řecka a po výměně informací s Tsiprasem zase do Turecka. Prý Rusové svým sledováním odhalili rejdy CIA = původce puče a zachránili Erd. v jeho pozici ( ten se teď chce USA "odvděčit" příklonem k Rusku ( potěš pámbu Rusy s muslimským spojencem).
Je to dost divoká historka a může na ní být dost pravdy. Tedy nejméně to, že obě země Turecko i Řecko tvořící opěrný roh NATO v Evropě se Rusům zatím daří rozkládat a podrývat. Teprve nový am. prezident namíří potřebným směrem ( snad ), opřeným o Izrael a pokusí se zajistit zájmy na demokratických základech. Něco teď jako předběžné upekli i Kerry s Lavrovem.
Rusům teď pomalu dochází, že zelené mozky vždy řeší jednu věc, aby z ní vznikly tři a navíc drahé problémy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama