Jaké akvarijní rostliny do akvária?

11. června 2016 v 9:30 | surpan |  Pěstování akvarijních rostlin
Výběr akvarijních rostlin do akvária bývá především pro začátečníky obtížný a často se setkávám s tím, že si mnozí vyberou naprosto špatně, nebo jim takto "blbě" poradí nezkušený personál v akvaristice, nebo naopak zkušený prodejce, který se potřebuje zbavit rostlin, které submerzně (tedy pod vodou) ani nerostou a časem umírají.

Moje rostlinné akvárium


A pak je začínající akvarista "hozen do vody" s jistým neúspěchem hned od začátku. A když zvolí ještě špatné dno, techniku a z akvaristiky si dotáhne nějakou nemoc hned s prvními rybičkami, které koupí okamžitě s akváriem (je dobré počkat s koupí ryb až po zaběhnutí akvária kvůli nitrifikaci cca měsíc, do té doby zkuste třeba šneky), tak se jeho většinou maloobjemové akvárium objeví do pár měsíců na prodej v inzertních novinách.

Takže pokud chcete založit funkční akvárium a poradit do začátků, dřív než vše nakoupíte (někteří prodejci chtějí jen prodat a neporadí dobře), přečtěte si článek o akvaristice pro začátečníky.


Pokud si teprve chcete vybrat akvarijní rostliny, které s rozumem nakoupit, podívejte se na článek Jak si správně vybrat akvarijní rostliny, kde se dozvíte, která rostlina se hodí do které části akvária, jaké má potřeby a jak je náročné ji pěstovat. Pokud jste již rostlinky nakoupili a netušíte, jak se jmenují a chcete vědět jejich potřeby, podívejte se na atlas akvarijních rostlin podle fotografií. Tento katalog rostlin se stále rozvíjí, aby pokryl co nejvíc rostlin.

Mnohé rostliny pak potřebují hnojivo. Je hodně nenáročných rostlin, ale jednou za čas i ony potřebují přihnojit, časem totiž vypotřebují některé důležité prvky pro jejich růst a zdravý vzhled a začnou strádat. To je pak potřeba dodat důležité mikro a makro prvky v nějakém kvalitním hnojivu: Kvalitní hnojiva pro akvarijní rostliny.


Některé rostliny potřebují i přidávání CO2 do vody. Tady ale upozorňuji, že je potřeba nějaká praxe a jde to u mnohých rostlin i bez přidávání CO2. Chce to mít vychytané základy, než se pustíte případně do CO2. Prodávají se CO2 lahve na dávkování CO2 i s nočním vypínáním, nebo si můžete udělat přírodní "burčák" CO2 dávkovač z kvasnic. Hrozí totiž při špatném dávkování otrava ryb. Pro začátky je určitě lepší zvolit nenáročné rostliny bez nutnosti přidávání CO2.

Možná to všechno zní složitě a je třeba si nastudovat docela dost věcí, ale předejte tak zklamání, že to nejde. Akvaristika není jednoduchá, především pokud chcete mít akvárium krásně zarostlé rostlinami. Někdy je to fuška a občas se objeví problém, který se musí včas řešit, než dojde k průšvihu, jako je třeba propuknutí řasy.

Krom toho jsem na fb udělal soutěž o kvalitní hnojiva pro akvarijní rostliny. Stačí se stát fanouškem stránky a připsat, jak se Vám daří rostliny pěstovat, i když se třeba nedaří. Jak bude 500 fanoušků, bude vyhlášen náhodným výběrem, vítěz. Také přibyla soutěž o hnojivo COMPLETE od Profiplants - stačí se stát fanouškem a vložit fotku svého akvária.

PS mimo mísu. Sledujete Tvoje tvář má známý hlas? Kompletní a aktuální přehled výsledků a další informace včetně hlasování, komu by jste dali svůj hlas, kdo by měl postoupit, najdete v článku: Výsledky Tvoje tvář má známý hlas.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Joina Joina | Web | 11. června 2016 v 10:52 | Reagovat

To je dobré vědět. Nenapadlo by mě, že by to mohlo  záviset i na kytkách, ale možná jsem tehdy vybrala jiné...

2 surpan surpan | E-mail | Web | 11. června 2016 v 11:06 | Reagovat

[1]: Všeobecně není úplně jednoduché pěstovat zdravé akvarijní rostliny. Ale například anubias barteri je téměř jistota, že vydrží. Třeba Cabomba, Aleternanthera, Acorus je zase téměř jistota, že to nedají. :-)

3 Fredy Fredy | Web | 11. června 2016 v 12:24 | Reagovat

zajímavé :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama