Argument: Vymíráme, proto potřebujeme uprchlíky

24. dubna 2016 v 11:46 | surpan |  Argumenty
Protože jsem člověk zvídavý a zajímají mě různé pohledy na stejnou věc, rozhodl jsem se založit novou rubriku - Argumenty. Bude se jednat o krátké články, kde položím vždy jeden neustále se opakující argument mezi lidmi nebo na netu, který mi nedává smysl a já bych chtěl slyšet Váš názor na věc, abych se přiblížil k pochopení, nebo případně si potvrdil, že jde o větu šířící se internetem bez toho, aby nad ní někdo přemýšlel. Nikdo totiž nevíme všechno, ale můžeme se trošku pravdě přiblížit.


Argument: "Populace stárne a vymírá, proto potřebujeme uprchlíky."

Můj názor: Tuto větu čtu na facebooku od lidí podporující uprchlíky tak často, ale nevidím v ní vůbec žádný smysl. Natahat si do Evropy několik milionů uprchlíků na velmi slušné sociální dávky a pak si myslet, že půjdou pracovat a postarají se o stárnoucí obyvatelstvo, mi přijde dost naivní.
Krom toho, když pominu pomoc lidem v nouzi (trochu nás o nouzi přesvědčili Iráčané, kterým jsme u nás zajistili azyl), ale pomáhat v opravdové nouzi bychom mohli (vyhrazené uprchlické tábory na slušné úrovni na hranicích EU), nechápu to, že se nepodporují mladí a mladé rodiny. Student vyleze ze školy, sotva si najde práci, na bydlení dosáhne možná v 35 letech a to ještě zadlužením se na dalších třicet let. Pak se mnozí diví, že populace stárne. A místo peněz rvaných do sociálních dávek (myslím v celé Evropě, u nás migranty máme opravdu minimálně) by se mohlo začít podporovat mladé rodiny.

Tohle je můj osobní názor na daný argument. Nemusíte se mnou souhlasit, o to tu jde. Ale rád bych ve vší slušnosti, slyšel Vaše názory, proč je argument dobrý, nebo naopak špatný. Nejde tu ani tak o celkový problém migrace, ale jen o tento argument.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 deweydumple deweydumple | Web | 24. dubna 2016 v 12:11 | Reagovat

Evropa se po 2.svetove valce vykaslala na svou kulturu, tradice a ve jmenu humanismu zacala hlasat "jednota v rozmanitosti" a tak, jako v Rime dala lidem svobodu, propaguje individualismus a na zamestnani, ktere nechteji delat, se tahaji pristehovalci, kteri posleze dostanou obcanstvi. Uprchlicke vlne by se Evropa nevyhnula. Podle me nikdo imigranty nenalakal na slusne kapesne od statu. Podle me tito lide ze severni Afriky a jihovychodni Asie vzdy nejakym zpusobem touzili po zivote v Evrope a prave Arabske jaro a nahla svoboda to temto lidem umoznila a zacali se davat po statisicich na pout do Evropy.

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 24. dubna 2016 v 12:21 | Reagovat

Nejde i migraci, jde o asimilaci těch, co do Evropy přicházejí. Na sociálních dávkách je i spousta nativních nemakačenků.
Dalším problémem je odchod mladých pryč z Evropy.

3 eLLen May eLLen May | E-mail | Web | 24. dubna 2016 v 12:39 | Reagovat

Tohle tu už bylo. Jsme vyspělá civilizace, která se má dobře a můžeme remcat jak chcememe, protože to my jsme.  Vyspělá civilizace, která je natolik vyspělá, že je líná se i rozmnožovat. Z historie jsme se nepoučili. Nechceme vychovávat děti, chceme dělat kariéru, ale né rukama. Prakticky - matematicky jsme umožnili tohle stěhování národů. Křesťanská tradice upadla, často hledáme nějakou alternativu .. a vlastně ani za tou si neumíme stát. Zaujmout aktivní postoj by znamenalo vylézt ze své komfortní zóny. Tak dlouho se před touhle otázkou zavíraly oči až nás to chytlo za ocas...

4 Nancy Nancy | Web | 24. dubna 2016 v 12:56 | Reagovat

nuz, to ze realne vymierame sa da overit niekolkymi sekundami guglenia.
s podporou mladych by som to tiez tak cierne nevidela, mas vzdelanie zadarmo, mozes studovat na najlepsich univerzitach v europe, mas v dispozicii kurzy, jazykove pobyty, praxe, staze, castokrat zadarmo alebo s minimalnymi nakladmi cez agentury typu SAIA, AISEC, program erazmus a pod.
ak si nevies po vyske najst pracu, asi je to skor tvojou neschopnostou alebo studovanim nevyuzitelneho odboru, ktoreho absolventov je prebytok.
a tiez si myslim, ze porovnavat problem "ojoj, mam hypoteku" s "utekam pred VOJNOU, denne mi strielaju na dom, polovica mojej rodiny je mrtva" je trosku kratkozrake.
a inak, mam vazne podozrenie, ze vacsina penazi na vydavky ohladom migrantov je z europskej unie.

5 Fredy Fredy | Web | 24. dubna 2016 v 13:24 | Reagovat

ti uprchlíci mě děsí, ale snad už je to lepší a né tak šílený, jak to bylo...

6 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 24. dubna 2016 v 14:06 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasim. Nebyl by pro me problem mit dite v dvaceti - konecne u zen se to i doporucuje, ale jak bych se o nej jako studentka vydelavajici si sotva na studium a zivobyti, postarala?

Jsme mozna socialne vyspelejsi nez na vychode, ale oni maji jako zakladni prvek rodinu, my jedince. Jedince, ktery se snazi prorazit a uspet, aby v daleke budoucnosti mohl mit privilegium - dite o nez se dokaze postarat, zajistit mu vzdelani a postaveni. Druhym extremem jsou rodiny, ktere maji mnozstvi deti, ale intelektualne ani fyzicky spolecnosti neprospivaji, protoze ziji z ohleduplnosti socialniho systemu a penez tech, co si kvuli praci o rodine mohou nechat zdat.

Vetsina uprchliku dle meho patri do druhe skupiny. Proc neprijmeme ty, co jsou ochotni se zaclenit, pracovat a obohatit nasi spolecnost?

7 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 24. dubna 2016 v 17:28 | Reagovat

Mohu porovnat dvě generace studentů- dva starší synové vystudovali VŠ nijak atraktivní obory- ekonomii a  pedagogiku, oženili se ve 24 letech (jeden po druhém, jsou od sebe tři roky), práci měli samozřejmě ihned a mají dosud, přizpůsobili se potřebám- jeden počítače, druhý spec. pedagog v průmyslovce, snachy také dělají. Bydlet měli kde, ale měli prostě štěstí, že se přiženili do domů, kde se přičinili o modernizaci bydlení. U třetího to bylo sice trochu "dražší" studium, ale zase měl prospěchové stipendium a dobrý obor- techniku-strojařinu. A vzala ho koncem studia ráda firma, kde pracuje dodnes. Nejprve si koupili byt, ženil se ale až ve 32 letech, mají jedno dítě vlastně až po 30 a čekají druhé. Takže, jak to, že děti nejsou? A to jsou vzdělaní lidé (žena je lékařka) a mají děti. Možná jim budou stačit ty dvě a je fakt, že mají hypotéku na bydlení.
Nemyslím, že by se mělo tahat migranty, kdyby se pracovně i vzděláním zařadili do života ti, co dosud berou jen dávky na děti i na sebe, bylo by nás dost. Migranty přijímat jen ty, kteří nemají tak odlišný způsob života a ne zcela jiný, ničící kolem sebe vše, co se jim nezdá.

8 surpan surpan | E-mail | Web | 24. dubna 2016 v 21:29 | Reagovat

Děkuji za komentáře, chvíli jsem čekal, až jich bude víc, ať mohu zhodnotit.

[1]: Někde jsem četl, že právě v Africe jsou lidi ve velkém lákáni na život v Evropě, kde létají pečení holubi sami do huby...kdo by pak nešel za tak skvělým životem?

[2]: asimilace bude pravděpodobně nemožná. Jinak neznám tedy nikoho, kdo by odešel z Evropy, většinou jen do Anglie a Norska. to ale v tom množství nevypovídá o ničem, když znám pár stovek lidí.

[3]: Na tom něco je. Ovšem který blázen by dobrovolně opustil svou komfortní zónu, kterou tady po generace budují naši předci proto, abychom si zadělali na pěkný průšvih do budoucna, pokud neklapne asimilace?

[4]: nikdo nepopírá, že nevymíráme, ani googlit nemusím. Proto jsem to i v článku rozepsal. To jsi asi četla. Nic není zadarmo. Někdo to zaplatit musí, tedy pracující z daní a to i v případě, že jde o evropské dotace atd to zase platíme my všichni. Je to o tom, že pracující podpoří studenty, aby mohli časem zaujmout jejich pozice a společnost se mohla dál rozvíjet. Je naivní předpokládat, že je něco zadarmo. Ale když ty se tak těšíš na Araby, jak jsi jinde psala, protože jsou sexy. Tak jo no. Taky důvod. :-D Aspoň se nebojíš, což je dobře, protože někteří to naopak se strachem docela přehání a budují pomalu domobrany proti uprchlíkům, kteří tu nejsou.

[5]: Média nás docela plašila, teď už víme, že tu uprchlíci nebudou, ani kdyby byly povinné kvoty, pokud budou otevřené hranice států EU. A to je dobrá zpráva. A i když se nás snaží udržovat v napětí, je třeba nežít ve strachu. Zatím se tu nic nezměnilo a snad i nic nezmění.

[6]: Právě. Porostou i nepokoje, akorát se zabrzdíme. Stačí se podívat, jak skvěle ekonomicky na tom jsme. Všichni dluží všem, jižní státy mají obrovskou nezaměstnanost, dávky v Německu jsou vyšší než tady platy. A bohužel tady nejsou peníze na nic. Rodiny se nepodporují, na důchodce se kašle, dotace se dávají firmám, které vydělávají...a ještě si pořídíme bezednou studnu, ekonomické migranty. Také se obávám, že jich je většina. I podle toho, co psali, kolik migrantů doopravdy projde přes azylové řízení a kolik jich jde za vysněným životem, kde budou bez práce s parádníma prachama. Ať je to pravda nebo ne, mnozí s tímto už jdou sem.

[7]: Právě, je třeba pomoci, třeba jak jsem psal uprchlické tábory na okraji evropy. Ti co se chtějí zařadit a přizpůsobit, tak v rozumném množství přijmout s nějakými podmínkami. Nelze popřít, že někteří jsem jdou kvůli válce. Ale kolik je to reálně?

9 Egoped Egoped | E-mail | Web | 24. dubna 2016 v 21:31 | Reagovat

Já myslím, že je to v principu jednoduché. Ti, kteří s tím argumentem nesouhlasí nebo ho nechápou, tak si myslí to samé, co jsi napsal - že se migranti/uprchlíci budou z podstatné většiny válet na dávkách a ze sociálního systému tedy odčerpají víc, než kolik do něj odevzdají. No a ti zastánci si myslí naopak to, že podstatná většina bude pracovat a tím pádem budou vrážet do systému víc, než kolik ta nepracující část bude spotřebovávat a dokonce zbude i na ty důchody! :)

Stejně naivní jako si myslet, že se do Evropy nahrnou miliony lidí a budou chtít pracovat, mi přijde očekávání, že typický uprchlický sen je celé dny jen proležet na kavalci a nechat se živit.

Nejsem si jist, že zásadní podíl na nízké porodnosti v celém západním světě má zrovna státní (ne)podpora. Ale to už je jiné téma.

[6]: "Nebyl by pro me problem mit dite v dvaceti - konecne u zen se to i doporucuje, ale jak bych se o nej jako studentka vydelavajici si sotva na studium a zivobyti, postarala?" - asi se totiž očekává, že na to budeš mít ještě i toho chlapa :)

10 surpan surpan | E-mail | Web | 24. dubna 2016 v 21:36 | Reagovat

[9]: Velmi dobře napsané. Ale vyšel mi z toho zase jen jeden velký otazník :-D Asi musíme buď počkat a zjistit, jak to bude, nebo to típnout..Předpokládám, že bys ale spíš pomohl, je tak? A co později, migrace sama od sebe neustane a tady se celý svět nevleze?

11 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 24. dubna 2016 v 22:38 | Reagovat

[9]: tak coz o to chlapa mam, ale z jeho platu bohuzel oba nevyzijeme. Je prosty delnik, ktery nedosahne ani na prumerny plat. Konecne jako vetsina populace. Navic nemam narok na materskou, protoze jsem jako studentka nebyla nikde rok zamestnana. A rodicovska, kdyz si rogpocitas naklady na dite, te moc nevytrhne. A co treba kdyz jsou ve vztahu dva studenti? Tak se maji rozejit a kazdy si najit bohatou polovicku?

12 Egoped Egoped | E-mail | Web | 25. dubna 2016 v 11:41 | Reagovat

[10]: Správně jsi to napsal - "spíš pomohl" :) Za určitých podmínek, to by ale bylo na dlouhý lokte to tady vysvětlovat. Celý svět se sem nevleze, toho si jsou, doufám, vědomi všichni. Což taky dle mého logicky povede k tomu, že se nějak ty počty (a celková azylová politika) budou muset omezit (změnit). Dublin nefunguje, neb nebyl na takové počty dimenzován, samotné kvóty taky neprojdou.

Vzrůstající nespokojenost a nárust preferencí krajní pravice tomu napomůže. Buď to současné vedení státú/EU pochopí samo a budou muset být tvrdší a nebo ty radikálnější opoziční strany dostanou prostor po volbách a udělají to ony. Já pořád doufám v první možnost :)

[11]: Asi se shodneme na tom, že když člověk studuje, tak není zrovna žádoucí, očekávané a chtěné, aby v ten moment zakládal rodinu. Pokud si někdo po střední vybere pokračování na VŠ, tak snad nikdo nepočítá, že bude mít během studia děti - tedy bez toho, aby měl zajištěno zázemí z jiného než vlastního zdroje (pokud samozřejmě sám nemá našetřeno apod.). Otázka dokonce dvou studentů a jejich možnost založit rodinu mi tedy prijde už teprve nadbytečná :) Chceš dál studovat, aby ses měla v budoucnu lépe? - můžeš. Chceš mít jako prioritu děti a tedy jít po střední do práce a mít je dřív? - můžeš.

S výší rodičovské a nákladů na dítě je to složitější - záleží, jak si to kdo nastaví. A jak jsi správně sama psala v prvním komentáři, tak by možná bylo fajn se víc zaměřit na rodinu, než na jednotlivce. Náš stát se bohužel nemůže starat o všechny v takové výši, jaká by se nám líbila a právě proto jsou rodiny, které mohou/měly by pomoct. Třeba u toho rozhodnutí mít děti. A jsme opět u priorit.

Dost možná může být i v tomhle ono "kulturní obohacení od uprchlíků" - jiný pohled na rodinu a její význam v životě lidském :)

13 surpan surpan | E-mail | Web | 28. dubna 2016 v 7:39 | Reagovat

Děkuji všem za názory.

14 nar.soc. nar.soc. | 8. května 2016 v 20:39 | Reagovat

Stát ( ČR), který je členem EU by měl co nejrychleji dohánět alespoň průměrnou životní úroveň v EU. Pokud toto nezvládá, je příjem uprchlíků jen komplikací nedořešeného problému. Konec konců to uprchlíci odhalili sami svým přístupem.

15 nar.soc. nar.soc. | 9. května 2016 v 14:34 | Reagovat

[14]: doplnění

Na argument jsem neodpověděl. ČR uprchlíky nepotřebuje, vývoj společnosti směřuje stále k intenzifikaci, kdy má jedinec větší možnosti než dříve a může tedy "uživit" i více potřebných".
Pokud jde o uprchlíky asylanty, kterým jde o život, pak by neměli být směšováni s ekonomickými důvody.

16 surpan surpan | E-mail | Web | 9. května 2016 v 14:38 | Reagovat

[15]: Děkuji za názor a odpověď na argument. Souhlasím. Ekonomické migranty nepořebujeme. Těm o život nejde.

17 nar.soc. nar.soc. | 11. května 2016 v 11:23 | Reagovat

Moudré hlavy z EU, přepracovávají návrhy "evropského azylového řízení".
Opětovně šermují kvótami a nově i "výkupným". Prý stát, který odmítá přijmout "utečence" by se mohl za 7 mil. Kč/kus vykoupit z "povinnosti".
Zřejmě to koncipují čeští poslanci v Europarlamentu, kteří zde chtějí vybudit ještě větší odpor vůči EU. 7mil.Kč stačí pro 5 důchodců na dožití.

18 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 3. června 2016 v 21:32 | Reagovat

No, nevymíráme...
Ale máme to u nás nějak špatně nastavené.
Sociální dávky vyšší, než normální plat, nejvyšší je příspěvek na bydlení a světe div se, zrovna tyhle prachy od státu jdou do kapes majitelů domů, kteří si nasadí maximální možné nájemné s tím, že nájemník to z té sociálky vydyndá. A že takových případů znám hodně...
Když k tomu připočítám ještě to, že tihle majitelé o svoje domy nepečují, páč se jim to nevyplatí...
Je to svinstvo...
Nechci se vracet k minulému režimu, ani náhodou, ale některý věci mi chybí. Třeba nájem, který byl tak 20% platu. Nebo 10%?
Tady u nás dáme za bydlení nějakých 15 000. Pozor, za byt a elektřinu...
O kus výš je romský dům, vedený jako ubytovna. Holý nájem za jednu místnost (no dobře, jednu místnost a miniaturní předsíňku, jednu koupelnu na dva pokoje a záchod na chodbě vždy pro celé patro) je 9 000 měsíčně.
Jo, devět tisíc, není to překlep...
Ovšem, majitel se k tomu nebude nikde vyjadřovat, neboť je šlechtic...
A pak si pořiď děti...
Taky mi chybí pracovní povinnost...
Ale kdo by se těm lidem divil?
Která samoživitelka si to může dovolit?
Osm až dvanáct hodin v práci, na směny, dítě si lítá s kdovíjakou partou a výplata kolem dvanácti tisíc?
Nemluvě o tom, že v tom případě ztrácí matka samoživitelka nárok na dávky, protože má životní minimum a nikdo se jí neptá, jaké má výdaje...

Vypadá to, jako by můj stesk nesouvisel s článkem, ale souvisí.
Je mi fuk, jestli budou v sousedním baráku cikáni, migranti a nebo normální bílí sousedé. Je mi to fuk v případě, že nebudou dělat bordel po nocích a že si budou svoje odpadky házet do svých popelnic.
Ale děsně se bojím toho, že mi tu zůstanou jen ti romští sousedé (co sypou odpadky vedle NAŠÍ popelnice), protože nikdo jiný tu nebude chtít žít.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama