Velký rozhovor s blogery - otázka osmá

10. srpna 2015 v 9:00 | surpan |  Jen se vykecám
Osum odpovjedý pro zmoudřený. O co vlastně jde si můžete přečíst zde: Průvodní článek k desetidennímu maratonu odpovědí.

Otázka 8: Vláda lidu pomocí referend, dobrý nápad nebo cesta do pekel?


Vendy (eumenidas.blog): Referendum bych brala jako 50% přínos k rozhodování. Nechat rozhodování čistě na lidech by nemuselo skončit dobře, protože při rozhodování by měly být přístupné důležité informace a to se nestává. Ale současně, vynechat lidi při rozhodování je taky kravina, zvlášť v situacích, kdy je převážná většina proti. Třeba rozhodování o přijetí nebo nepřijetí uprchlíků. Já nejsem žádný sluníčkář a nechci je tady, ale pokud by mezi nimi byli opravdu lidé na dně, měli by se přijmout, jen na nějaký čas, ne napořád, třeba ženy v azylových domech jsou tam prý půl roku a pak musí dál. Jak by tohle bylo zahrnuté v referendu, které by znělo třeba jen - přijmout nebo nepřijmout? Takže, otázka není v referendu, ale v tom, jak by zněla otázka referenda.

Em Age (empty-island.blog): Něco takového podle mě nemůže dlouhodobě fungovat - stejně jako anarchie. Referendum je dobrá věc, ale vládnout pomocí nich by se nejspíš nedalo.

VendyW (worlddandie.blog.cz): Jednoznačně cesta do pekel. Na náš národ bohužel platila vždy tvrdá ruka.

Malkiel (malkiel.blog.cz): Vláda pomocí referend je nesmysl, protože stará Blažková od plotny a věčně vožralej Venca Vonásek z hospody Na růžku rozhodně nejsou dostatečně vzdělaní, zodpovědní a fundovaní k tomu, aby mohli přímo rozhodovat o životech milionů svých spoluobčanů.

Sugr (sugarless.blog.cz): ad 7

Čerf (pvapenik.blog.cz): Jsem přesvědčený že v našich podmínkách a s naším přístupem je to cesta do pekel. Myslím že výsledky referend jsou celkem snadno ovlivnitelné, takže představa, že konečně místo "hloupých a zkorumpovaných politiků" o něčem rozhodnou "moudří a morální občané", je zcela zcestná, nehledě na to, že takoví občané jsou v dnešních podmínkách spíše úchylkou (minimálně z pohledu statistického).

Baruschka (baruschkasf.blog.cz): Hmmm, obávám se, že na to jsme moc uvolnění. Jasně, v některých záležitostech klidně referendum, ale jinak jsme národ politicky nevzdělaný. A zmatený. Takže cesta do pekel :-)

Ruža z Moravy (ruzenka.blog.cz): Referendum by mělo být hlavně v důležitých otázkách života. Stejně ale myslím, že ho nikdo z vlád nebere v potaz a to je často chyba.

all-is-magic (all-is-magic.blog.cz): V utopistické společnosti, kde je každý člověk náležitě vzdělaný a zajímá se o politiku, by referenda byla nejlepší. V našem případě bych nějaké to referendum dala jenom jednou za čas.

Agrrr (agrrrefrit.blog.cz): Na komunální úrovni jsem jednoznačně pro referenda. Na místní úrovni je to více cíleno na občany a je to efektivnější cesta k oné službě občanům. Na státní úrovni to považuji právě za cestu do pekel. Přece jen na Ostravsku mají úplně jiné priority než v Praze. Proto jsem i pro větší delegaci pravomocí na samosprávu.

Miloš (mish-mash.blog.cz): referenda ano, ale umírněně

TlusŤjoch (tlustjoch.blog.cz): Nejsem příznivcem referend. Kdyby politické strany měly jasný program, který skutečně prosazovaly, pak by bohatě stačily volby.

Pražský poděs (myselfagainsttimeandspace.blog.cz): Když to je těžký, na jednu stranu je to použítelný a na druhou ne. Pokud maj lidi alespoň trochu vůle, tak to má cenu. Když sou lidi bez zájmu, tak to cenu nemá. Možná na tyhle hard n´ heavy demokratický věci eště nejsme připravený, mam na mysli ČR. Nejsme Švýcarsko, no.

Vikomt (phoenix.blog.cz): Dobrý nápad, o významných věcech by měli rozhodovat všichni.

Egoped (egopedie.blog.cz): Když vidím tu moc a vliv mediálního obrazu na veřejné mínění, tak bych si přál co nejméně referend. Protože snad v každém záleží především na to, jak dobrá se pro tu nebo onu odpověď udělá kampaň.

Userka (userka.blog.cz): Hlavně záleží na pravidlech referenda. Jestli by byla podmínkou účast tří milionů lidí, pak je to stejně skoro nedosažitelná meta. Navíc je zcestné, aby lid rozhodoval o tom, o čem má rozhodovat vláda, kterou si za tím účelem lid volí. Takže referendum ano, ale jen pro opravdu důležitá témata (např. vstup do EU).

Kika (protidepce.blog.cz): V ČR cesta do pekel, nelíbí se mi současný systém. Kdyby bylo po mém, nebyly by ani rovné volby ve stávající podobě - 95% lidí totiž politice vůbec nerozumí a rozhodují se podle billbordů, na kterých to upřímně myslí úplně každý.

Antea (antea.blog.cz): Vždy jsem referenda považovala za skvělý nápad, ale po propadáku Věcí veřejných, které jsem měla s touto myšlenkou spojené, jsem na politiku zcela zanevřela. Referenda by byla dokonalým řešení, kdyby jejich výsledky byly 100% nezfalšovatelné a to je v dnešní době nemožné.

Bloud. Well Bloud. (web-load.blog.cz): Cesta, které moc nefandím.

surpan (surpanblog.cz): Mohl by to být dobrý nápad v ideálním světě. Ale protože je u nás pořád dost lidí, kteří nedokáží správně rozhodovat ani o sobě, byl by to propadák. Další problém by byli ti jednodušší, kteří mění názor podle bilboardu každý den.

Maraton odpovědí - všechny zatím zveřejněné odpovědi:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lisi Lisi | Web | 10. srpna 2015 v 11:40 | Reagovat

Referenda by mohla fungovat na místní úrovni, kde se rozhoduje, jestli nádraží přesunout či ne. Důležité jsou ale informace. Bez nich by to rozhodně nešlo. Na celostátní úrovni referendum pro vstup do EU ano, ale zase pochybuji o případném referendu ohledně přijetí eura. Jak by mohli rozhoudnout občané, když i odborníci nemají jasno.

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 15:24 | Reagovat

Tady mě hodně zajímaly názory ostatních :)

3 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 10. srpna 2015 v 15:28 | Reagovat

No a to je ten problém, referenda na místní úrovni už dávno fungují. Kdyby lidi nebyli líní a občas zvedli ty svoje sedinky od televize a přečetli si vyhlášky a vývěsní desku (dneska už lze i na internetu), tak by věděli, co se děje a jestli nějaké referendum o místní vyhlášce zrovna není. Navíc pro místní a regionální referendum je potřeba minimálně 50% účast. Navíc je možné referendum i iniciovat!
Jenže to by se lidé museli účastnit veřejný zasedání zastupitelstev, kde se mohou dotazovat, navrhovat a debatovat se zastupitelstvem o změnách či případných problémech. A než mě někdo začne chytat za slovo, že kvůli práci nemůže, ano chápu, ale je pořád dost lidí, co mohou, co na to ten čas mají a stejně to nedělají a pak jen remcají nad pivem, co to na tom úřadě zas vymysleli.

A s tímhle souvisí i ta předchozí debata na fungování státu jako firmy. Ne, stát nemůže fungovat jako firma protože firmou není, ale spousta věcí ze soukromého sektoru na ten veřejný aplikovatelná je, třeba kontroly a management, který postupně aplikován je právě v ruku ruce s účastněním se na referendech a zasedání státního zastupitelstva. Ten proces je zván Nový veřejný management (doporučuji zadat do vyhledávače, pro ty co to zajímá - případně klidně vysvětlím), který je zaměřen na službu občanům a efektivnější nakládání s veřejnými financemi (například ty neziskovky, aby nebyly bity když náhodou neutratí veškeré prostředky (a pak se musí peníze vracet a je o to míň v dalším období) nebo když náhodou mají větší náklady).

Takže možnosti referend jsou, informace taky, ale lidi se moc nezajímají a pak jen remcají...

4 surpan surpan | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 15:36 | Reagovat

[3]: No jo, ale co když mě právě to remcání baví? :-D

Ale nedovedu s i představit, že bych našel ještě čas lítat po obci a ptát se, proč ten chodník vede tudy a proč se neřeší kadíci psi.

To je lepší si zanadávat na blogu ne? :-D :-D

5 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 10. srpna 2015 v 15:45 | Reagovat

[4]: Na jednu stranu jo. Taky nestíhám lítat na zastupitelstvo. Ale je to stejně jako s domovní radou, pokud máte v paneláku domovní radu, který se neúčasníš a nehlasuješ, asi težko pak můžeš nadávat... principiálně nadáváme všichni :-D

Ale ačkoliv vím, že tímhle prohlášením, které bude následovat za touhle větou, spoustu lidí naštvu, stejně to udělám, snad aspoň ty (doufám) pochopíš. Tím remcáním spíš lidé dokazují jak jsou hloupí. Je to stejně hloupé jako furt líst na sluníčko přes poledne a bez opalovacího krému, a pak si stěžovat, že mám popálený záda.

Ale tak třeba jsem tím i do někoho rejpla a začne se zajímat. Z odpovědí mi vyplývá, že spousta lidí o referendech ani neví.

6 surpan surpan | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 15:52 | Reagovat

[5]: Remcání je národní sport. Ona to většina lidí ani nemyslí zas tak vážně. Prostě když neremcáš, nejsi Čech.

Na druhou stranu si pak nestěžuji. Nechodím volit, protože nemusím a protože prostě z těch hovad není koho. Zanadávám si sám pro sebe a přizpůsobím se.

Tak ono záleží,  co jde, o čem se bude hlasovat. Pokud se řeší důležité věci, na domovní radu bych šel, kvůli cocotinám, že paní často vaří maso pro psy a druhé důchodkyni to vadí, protože má pak hlad a chuť na Chappi, to bych si asi pak škubal vlasy, že jsem tam vůbec lezl.

7 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 10. srpna 2015 v 16:05 | Reagovat

[6]: No a proto jsou ty vývěsky, aby se vědělo, co se bude kdy řešit. Pokud vám před domovní radou nedají vývěsku, aby se vědělo, co se bude řešit, můžeš jim to na domovní radě navrhnout :-D
(Před zasedáním musí být na vývěsce všechno, pokud se projednává něco, co na vývěsce není, je to neplatné.)

8 surpan surpan | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 16:24 | Reagovat

[7]: Já mám domovní radu jednoduchou. Svolám ji, přijdu, ať je kdekoliv, sám si zanadávám, schválím, podepíšu, srovnám do latě další imaginární nájemníky a s nasštváním odcházím, že jsem přišel sám, i když vývěska byla celou dobu na chodbě.

9 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 16:27 | Reagovat

[8]: U nás v baráku jsme momentálně tři partaje ze šesti :-)
Ale ať dohodneme cokoliv (minule jsme z kůlen chtěli udělat společenskou místnost), majitel to stejně neschválí :-)
Dokonce neschválil ani opravu střechy, ze které lítají plechy a ohrožují nevinné kolemjdoucí na životě :-(
Nu což...

10 agrrrefrit agrrrefrit | Web | 10. srpna 2015 v 16:33 | Reagovat

[9]: No tu je problém jestli jste majitelé nebo jen podnájemníci. Jako podnájemníci nemáte moc na domovní schůze nárok. Rozhodují majitelé bytů...
Pokud střecha někomu ublíží je to na majitele ne na vás, obzvlášť pokud máte zápisy ze schůzí, tedy důkaz, že jste majitele na nebezpečí upozornili. Ale to by chtělo spíš už právníka.

11 Baruschka Baruschka | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 16:37 | Reagovat

[10]: Popravdě, naše scůze (fakt jen nájemníci, je to za trest) probíhaj venku u kafíčka :-) Ale on ani zápis by nám k ničemu nbyl, náš majitel na to těžce peče :-)
Po návštěvě žháře si vzal okna z chodby, že je nechá natřít a vrátil je za rok a půl, přesněji na konci druhé zimy...
Má těch nemovitostí asi nějak moc a nestíhá se starat :-)
Hmmm, ne, se*e na to, ještě to nespadlo nikomu na hlavu, tak do toho přece nebude vrážet peníze.
Ale zas nám nekontroluje co děláme na dvorku a na zahradě a kde parkujeme, takže to má svoje výhody...
Nebyl se tu podívat už dva roky :-)

12 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 19:49 | Reagovat

Ad Malkie: Náhodou, stará Blažková, ta dáma žižkovských pavlačí ví o problémech světa své...

13 surpan surpan | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 19:52 | Reagovat

[12]: To je ta, co ji má vyfocenou Malkiel na konci svého článku o CERNu? :-D

14 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 22:38 | Reagovat

Řeknu vám, že taková všímavá žena, pokud bydlí  v přízemí, kde má přehled kdo chodí  ven i dovnitř není v dnešní době na škodu. Pokud vidí a pak neřekne, nedá vědět,když se něco ztratí, je to na houby.

15 surpan surpan | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 22:41 | Reagovat

[14]: máme takových pár sousedů kolem sebe. Vylezu před barák, v tu ránu se na třech místech třesou žaluzky, ve čtvrtém domě se odkryje záclona a paní, která nevidi přes strom, vyleze před barák a dělá, že čistí víko od popelnice.
Člověk si nemůže dát ani čočku, aby ho pak ostatní agenti nepomluvili.

16 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 22:48 | Reagovat

[15]:To je fakt, že pár ženských by se našlo, ale u mne to nehrozí. Jednak jsme ve druhém patře a u oken mám poličky  na běhání a sezení pro kočky, jednak nejsem nijak zvědavá na to, co kdo dělá. Zřejmě samotní lidé- i muži, věřte - se touto činností rádi zabývají.

17 surpan surpan | E-mail | Web | 10. srpna 2015 v 22:52 | Reagovat

[16]: Vím. Ono nejde jim to mít ani za zlé. Doma se nudí, většinou ani neví co je to internet a co jinohé dělat, než shánět informace, aby věděly, až půjdou na poštu nebo do obchodu.
Zvykl jsem si. A už je po roce tolik nezájímáme, nebo se zdokonalily ve sledování a už je nevidím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama