Počítačové zdroje a jejich napájecí konektory

21. června 2014 v 8:05 | surpan |  Počítače - rady a informace
Zdroj v počítači má za úkol napájet počítačový hardware. Do zdroje je napojen ze sítě kabel, který přivádí 230V. Ze zdroje pak odchází 3,3V, 5V a 12V. Konektory zdroje jsou navrženy tak, aby nešly zasunout špatně. Nebo aby bych přesnější, pokud nepoužijete nadměrnou sílu, nemělo by být možné zapojit konektor nevhodně. Přesto pokud jste to nikdy nedělali, nechte to raději na odborníkovi, aby nedošlo ke zničení a zkratování hardwaru.
V dnešní době je nejpoužívanější zdroj k počítači s výkonem něco mezi 400 až 450W. Pro herní počítače je ale třeba zdroj o výkonu i 850W. V případě, že máte slabý zdroj a mnoho "žravých" komponent, počítač se nemusí rozjet.


Napájení základní desky
Napájení desky elektrickou energií ze zdroje probíhá pomocí konektorů, které se zapojí do desky. Tyto konektory jsou 24-pinové (mnohdy zdroje mají 20-pinové plus k dopojení další konektor se 4 piny). Starší základní desky byly napájeny pouze 20-pinovým konektorem, kdežto novější jsou již všechny 24-pinovými konektory.


Napájení procesoru a grafické karty
Protože procesory a grafické karty jsou čím dál více a více výkonější, potřebují mnoho energie k provádění výpočtů. U starších základních desek nebylo nutné mít další konektor u procesoru a ani grafika neměla samostatný napájecí kabel.
V dnešní době je toto již potřeba. poblíž procesoru na základní desce se nachází konektor (samec) na připojení 4-pinového konektoru ze zdroje. Na grafice pak jsou konektory 6-pinové nebo 8-pinové. Hodně náročné grafické karty pak potřebují konektory oba, což žádný běžný zdroj nemá. Takže pokud potřebujete nějakou extra grafickou kartu, tak je pravděpodobné, že zdroje budete muset vyměnit (což kvůli spotřebě asi nepotěšíte rodiče).

Napájení pevného disku a DVD mechaniky
I harddisk potřebuje energii, aby se otočil 7200 krát za minutu a to pořád, co máte počítač zapnutý. K tomu slouží konektor 5,25" nebo novější Serial ATA, tedy SATA.

Ostatní napájecí konektory
Mezi ostatní řadím ty, které se používají již málo. První je konektor 3,5", který má na starost napájet disketovky, tedy floppy disky. Druhý konektor použijete v případě, že potřebujete na PC skříň přidat další větrák. Je to tedy napájení větráku. I tento se používá nyní již vyjímečně (na zdrojích mnohdy není), protože na základních deských je jich mnohdy dostatek. U herních počítačů je ale běžné mít i 6 větráků, které chladí namáhaný hardware a zde se tyto konektory jistojistě využijí.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 surpan surpan | E-mail | Web | 21. srpna 2014 v 11:15 | Reagovat

[Smazaný komentář] Tak to je dobře. Důležité je dávat pozor, pak to jde. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama